O hodinu později, ve tři ráno, dostali už jen hlášení o opilé ženě. „Než k ní ale kolegové dojeli, odvezl ji taxikář," dodal šéf vyškovské městské policie Petr Sedláček. Klidný podle něj byl i celý poslední den uplynulého roku. Pouze dopoledne strážníci vyjeli do Dědic k nehodě, kterou si následně převzali k šetření státní policisté. „Nebyla ani nijak vážná, obešla se bez zranění. Poté jsme řešili krádež v jednom z obchodních domů, kde sedmasedmdesátiletý Vyškovan sebral banány a ořechy za třiatřicet korun. V podvečer jsme pak už jen odchytávali psa v Tyršově ulici," vyjmenoval Sedláček.

Bez bundy i peněz

Bez větších výtržností se tentokrát obešlo i noční setkání lidí na Masarykově náměstí. Oproti dřívějšku jich do centra města přišlo minimum. „Když řeknu, že jich bylo sto, přeháním. Dřív se na něm setkávaly i tři stovky lidí, dělaly rámus a rozbíjely sklenice, letos nic. Neřešili jsme ani žádné napadení," sdělil Sedláček.

Trochu divočeji bylo jen v Ivanovicích na Hané. Tam vyškovští policisté vyjeli kvůli napadení v hotelu Ivanka. „Nakonec to vyřešila městská policie, které jsme věc předali. Potom jsme se zabývali jen ukradenou bundou na jedné z vyškovských diskoték. Návštěvník si ji nechal v boxu a někdo mu ji vzal i s peněženkou. Měl v ní ale jen menší částku, takže věc řešíme jako přestupek. Co se pak týká narušování nočního klidu, to nám nikdo nehlásil," uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Naprostý klid pak měli slavkovští strážníci. Ne ovšem proto, že se ve městě nic nedělo. Na Silvestra měli dovolenou. „Informace o dění nám předá státní policie," zmínil velitel Petr Smejsík.

Volno naopak neměli na vyškovské pohotovosti. Jako každý všední den měla i na Silvestra otevřeno do deseti hodin večer. Také tam hlásili klidný a naprosto standardní průběh dne.

Pokojnou službu zažili i hasiči z Vyškovska. Zatímco jinde v Jihomoravském kraji hořely domy, auta, stromy i popelnice, vyškovskému regionu se podobné události vyhnuly. „Hasiči vyjížděli pouze ke zdánlivým požárům, kdy až po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o neohlášené pálení. Takový planý poplach, který vypadal jako hořící klestí v lese, jsme zaznamenali ve Snovídkách. Kolegové pak vyjížděli i k údajně přimrzlé labuti na vodě v Ivanovicích na Hané. I tam se ale ukázalo, že jde o plané obavy, přimrzlá nebyla," popsal mluvčí krajských hasičů David Jirouš.

Poklidný Silvestr si užil i Vyškovan Martin Musil, který si poslední den loňského roku užíval doma s přítelkyní. „Nejsem na příliš bujaré silvestrovské oslavy, takže mi nevadilo být jen ve dvou. Dohodli jsme se, že na Nový rok půjdeme na delší procházku, tak jsme to nechtěli přehnat s alkoholem. A večer jsme se pak vyrazili podívat na Masarykovo náměstí na ohňostroj. Sami jsme totiž petardy nepouštěli, hlavně kvůli obavám ze zranění. Stačily nám oslavy sousedů, ti mají vždy pěkný výběr," popsal svůj Silvestr mladík.

Úklid nadvakrát

Právě kvůli novoročnímu ohňostroji vyrazila na Masarykovo náměstí a do jeho okolí i úklidová četa. A to hned dvakrát. „Nejprve proto, aby bylo uklizené před začátkem akce. Po silvestrovské noci na něm zůstává nepořádek, který tam na ohňostroj nechat nemůžeme. A podruhé se na něj uklízeči vrhnou, jakmile show skončí. Už jen proto, že následuje víkend, takže chceme, aby bylo ihned uklizené," řekl vedoucí kanceláře starosty a tajemníka vyškovského úřadu Stanislav Kolařík.

Naopak s úklidem si trochu počkali v Rousínově. A to právě z důvodu, aby nemuseli uklízet nadvakrát. „Na Nový rok ho neděláme. Nejenže se u nás oslavy nenesou v tak velkém duchu, ale někteří lidé střílí petardy, co jim zůstaly od Silvestra, i den po něm, takže uklízíme až v následujících dnech," vysvětlil vedoucí Městských služeb Rousínov Václav Hůlka. Naopak v Bučovicích pětičlenný tým vyrazil do ulic hned v pátek v osm ráno. Podle šéfa technických služeb Pavla Klimeše měli do hodiny hotovo.