Zatímco v okresním městě, Bučovicích nebo Slavkově si zastupitelé na ustavující zasedání kvůli návrhům na neplatnost voleb musejí počkat, v menších obcích regionu už lidé vědí, kdo jim bude po následující čtyři roky vládnout.

Velmi zajímavě se vyvíjela situace třeba v Mouřínově. Podle dosavadního starosty Vladislava Horáka totiž hrozilo odstoupení kandidátů ze Sdružení nezávislých kandidátů Mouřínov 2010, které stejně jako jeho Sdružení nezávislých kandidátů Mouřínov získalo po třech mandátech. „Zasedání bylo trochu bouřlivější. Předčasné volby jsme nicméně nechtěli, proto jsme přistoupili na kompromis protistrany. Ta nechtěla, abych se znovu stal starostou,“ popsal jednání Horák.

Druhá strana podle něj nepřímo pohrozila, že pokud v čele obce znovu zasedne právě on, odstoupí. Novým starostou se tak stal teprve dvaatřicetiletý Michal Poláček. „Nechtěli jsme připustit nějaké problémy. Nakonec jsme zvolili starostou pana Poláčka od nás, který získal sedm ze sedmi možných hlasů, já jsem se stal místostarostou,“ doplnil Horák.

Jeho slova potvrdil i sedmý do party, sociální demokrat Petr Dvořák. „Obě sdružení se dohodla, protistrana chtěla změnu ve vedení, dosavadní starosta Horák na ní přistoupil, takže jsme nějaké nepříjemnosti naštěstí zažehnali,“ byl rád Dvořák. V obci už totiž dříve došlo k nepříjemné situaci, kdy se volby v roce 2003 musely opakovat.

Nového starostu mají i v Kozlanech. Stal se jím Karel Pospíšil z Nestraníků, dosavadní hlava obce Roman Vaculčík (bezp. za SNK – ED) bude místostarostou. Pospíšil bude starostovat i přesto, že v devítičlenném zastupitelstvu měly další čtyři strany po dvou mandátech a on jako jediný uspěl z Nestraníků. „Kolegové respektovali, že jsem dostal od lidí nejvíc preferenčních hlasů, takže mě zvolili,“ těšilo Pospíšila.

Pozici starosty neobhájil ani dlouholetý muž číslo jedna bošovického obecního úřadu Jaroslav Šimandl (SNK). Nicméně z vlastního rozhodnutí. „Už jsem starostou být nechtěl. Jenže ani nikdo další, zatím jsme tedy žádného neschválili,“ uvedl Šimandl.Pokračovat bude jako místostarosta obce. „Bošovice fungují dál, kandidáta na starostu ale zatím nemáme. Za čtrnáct dní je další zasedání, tak uvidíme,“ doplnil.

Hlavou Drnovic se naopak znovu stala Zuzana Hermanová, která v komunálních volbách zvítězila za občanské demokraty. Svůj post nicméně neobhájil lidovecký místostarosta Antonín Dvořák. „Respektovali jsme volební výsledky, místostarostu Dvořáka vystřídal jiný Dvořák, Jiří, ze sociální demokracie, která v našich volbách skončila druhá,“ vysvětlila.

Staronové vedení mají i třeba v Ruprechtově. Starostkou se znovu stala Světlana Švarcová (bezp. za ČSSD). „Myslím, že ustavující zastupitelstvo se neslo v poklidné atmosféře. Vedení obce se nemění, místostarostou zůstává Vladimír Švarc, máme ale čtyři nové zastupitele,“ prozradila Švarcová.

V dalších větších obcích regionu se teprve rozhodne v následujících dnech. Už na dnešní osmnáctou hodinu naplánovali ustavující zasedání zastupitelstva třeba v Pustiměři.Do jednání jdou s osmi mandáty tamní sociální demokraté, za které zvítězil i současný starosta Miloš Nevřala. Zda svoji pozici obhájí, rozhodne patnáctičlenné zastupitelstvo. „Jsou připravené nějaké návrhy, jisté je, že všechny strany budou v radě. Do vedení města kandidujeme oba, já i místostarosta Milan Hynšt, uvidíme, jak to dopadne,“ shrnul Nevřala.

V pondělí se bude o dalším osudu obce rozhodovat také v Brankovicích. S komunální politikou se tam chtěl loučit starosta Josef Hlaváč (bezp. za SNK), který stojí v čele obce dlouhých pětatřicet let.

Nakonec své rozhodnutí změnil. „Starostou ale už být nechci. Nerad bych takhle předjímal, co se stane, nicméně jsem slíbil, že když budu zvolený jako místostarosta, tak obci pomůžu,“ prohlásil Hlaváč.