Co se ve Studnicích v uplynulém období podařilo?

Prodali jsme stavební pozemky, které nyní síťujeme. Vznikne tam celkem devět nových rodinných domů. V severní části obce jsme dělali chodníky a kanalizaci, byl to pro nás velký projekt za devět milionů korun, ale získali jsme dotace. Ještě před tím jsme opravili hasičárnu, kde peníze z dotací pokryly pětadevadesát procent nákladů.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Co máte v obci aktuálně před sebou?

Musíme především završit zmíněné síťování pozemků, termín na dokončení je totiž už v březnu. Chceme také ještě stihnout opravy cest tam, kdy chybí asfalt. Příští rok nás čekají nicméně nové volby do obecního zastupitelstva, takže po nich bude jasnější, co dál.

Budete v nich svoji funkci obhajovat?

To ještě vůbec nevím. Zatím se o tom stále rozhoduji a nevím, zda vůbec půjdu do zastupitelstva.

Jak jste na tom ve Studnicích s kulturou?

Od začátku roku máme vždy plán kulturních a společenských akcí, které se zpravidla opakují. Začíná se s plesem, pokračujeme s ostatky a velmi je také oblíbená akce k svátku matek, která je v květnu. Většinou jsou to estrády a různá vystoupení. Se začátkem prázdnin slavíme například ukončení školního roku. Do kulturního života se zapojuje také zapsaný spolek Studánky s akcemi pro děti, místní hasiči, fotbalisté a spolek Mechlov. 

Ti všichni ale mají pochopitelně v současné době omezenou činnost kvůli covidu, který kulturu v obci utlumil na minimum. Kvůli protipeidemickým opatřením v tuto chvíli nic neplánujeme. Letos to byla maximálně hodová zábava a fotbal ženatí proti svobodným. Tradicí je společné rozsvícení vánočního stromu, ale situace na to není rovněž příznivá.

Cítíte po kultuře poptávku i v době současných omezení?

Jakmile to bude možné, určitě pro lidi něco přichystáme. Život se ale změnil a obavy z nemoci přetrvávají.

Jste spokojený s dopravní obslužností?

Z mého pohledu je dobrá. Autobusy tady jezdí na Blansko i na Vyškov. Lidé mají také vlastní auta, dostanou se bez potíží do práce i do školy. Jinak si u nás mohou nakoupit v prodejně, máme i vlastní školku.

Vystačíte si v ní s kapacitou?

Zatím to stačí, uvidíme do budoucna. Ve směru na Vyškov přibyly nové domky, ale už to je pár let. Teď počítáme s devíti dalšími plus dalšími případy, ale nečekám nějakou výraznější zátěž na školku.

Zmiňoval jste výstavbu v obci. Co přitahuje nové obyvatele?

Máme výhodnou polohu kousek od Vyškova a s dobrou dostupností do Brna i do Prostějova v řádu několika desítek kilometrů. Žijeme v klidné, byť trochu chladnější, lokalitě. V první etapě výstavby tuto možnost využili převážně místní, v této druhé jsou to zase cizí.

Pracujete na rozšíření zeleně?

Usilujeme o to stále. Asi před dvěma lety jsme vysázeli ve spolupráci s hasiči 150 ovocných stromů. Poblíž ovocného sadu je také odpočinková zóna s posezením. Sázeli jsme také v Odrůvkách.

V Tučapech v uplynulých týdnech řešili problémy s podomními prodejci energií. Máte s tím nějakou zkušenost i u vás?

Poradili bychom si s nimi. Lidé vědí, že to je u nás zakázané a jak vidí, že se tady někdo takový potuluje, volají mě k řešení. Pracoval jsem na kriminálce a dalšího bývalého policistu máme i v zastupitelstvu, takže to pro nás není problém. Takový případ jsme tady ale nezaznamenali. Je přitom vidět, že si lidé dávají víc pozor. Co pamatuji před lety, bylo to mnohem horší.

Komplikuje krize výrazněji hospodaření obce?

To si nemyslím. Pomáhá nám fakt, že jsme podobně jako naši předchůdci na radnici čerpali ve velké míře dotace.