Do ivanovického oddílu, který pod vyškovskou organizaci spadá, chodí už devět let Vít Masařík. „Chtěl jsem se něco užitečného naučit a poznat nové kamarády. Díky Skautu umím vázat různé uzly, rozdělat oheň, morseovku a ovládám základy první pomoci. Teď když už jsem starší, vědomosti předávám mladším členům," popsal Masařík.

Že počet skautů na Vyškovsku roste, potvrzují čísla jednotlivých organizací. Například vyškovští, kteří pod sebou mají kromě Ivanovic i Luleč, měli loni tři sta třináct členů, z toho dětí bylo dvě stě třiatřicet. „Letos v lednu nás bylo tři sta dvacet," sdělil zástupce vedoucí Martin Pavlun.

Nábory podle něj dělají minimálně. Většina zájemců přichází na doporučení nebo jde třeba o kamarády členů. „Dětí máme opravdu hodně. Většina oddílů je plná a některé skupiny už ani nepřijímají," doplnil Pavlun. Víc dětí by brali. Brání jim v tom ale nedostatečné prostory. A málo vedoucích. „Nejsme dostatečně připravení na to, abychom mohli ihned zvýšit počet oddílů. Nicméně dlouhodobě pracujeme na projektu nové klubovny," řekl zástupce vedoucí.

Stávající je podle jeho slov v nevyhovujícím stavu. „Problém je také v tom, že pozemek pod ní patří městu. Snažíme se s ním ale domluvit na řešení. Momentálně jsme ve fázi, kdy s architektem dokončujeme návrh našich požadavků, které budeme dál projednávat," přiblížil Pavlun.

počet skautů ve Vyškově1998: 142
2003:138
2008: 176
2013: 254
letos: 320
Zdroj: Junák Vyškov

Nábor loni nedělali ani jejich slavkovští kolegové. I přesto prý počet skautů narostl. „Nyní máme sto jedenáct členů, z toho dvaadevadesát dětí. Letos nám jich přibylo dvanáct ve věku šesti a sedmi let," uvedl vedoucí slavkovského střediska Milan Šemora s tím, že nejvíc mladých přichází stejně jako ve Vyškově na doporučení kamarádů.

Podle něj je v poslední době trendem, že se skauty stávají stále mladší děti. „Dřív to nebyla naše cílová skupina. Nyní máme těch ve věku od pěti do sedmi let zhruba dvacet. Jejich program je odlišný od toho pro děti, které už umí číst a psát. Ale snažíme se pro ně vymyslet co nejzajímavější zábavu," poznamenal.

To podle něj problém není. Co ale slavkovské skauty trápí, je nedostatek vedoucích, kteří by s tak malými dětmi pracovali. „Většina jich byla zvyklá věnovat se dětem, které jsou alespoň částečně samostatné. Je to ale jen o zvyku. Samozřejmě jsme rádi, že i tak malé děti mají o skauting zájem," dodal Šemora.

Víc se přiblížit dětem chce i vyškovská hvězdárna a podle vedoucí Dobromily Patákové se jí daří zaujmout mladší generaci. A to díky astronomickému kroužku, v němž je aktuálně přihlášených šest dětí a tři dospělí. „Kromě toho máme i projekty, které jsou zaměřené na děti předškolního věku. Největším lákadlem jsou fyzikální a chemické pokusy, které nejsou nebezpečné a navíc se dají udělat i doma z přísad, jež jsou běžně k dostání," řekla Patáková.