PET lahve, hadry, papíry nebo třeba krabičky od cigaret se povalují třeba kolem silnice, která vede z Vyškova na Zouvalku.

„Jezdím tím úsekem často, a těch odpadků jsem si samozřejmě všimla. Vadí mi to, tak jako každý nepořádek. Mělo by to vypadat lépe. Nejspíš tam smetí odhazují řidiči nebo i cyklisti. Pěších tam zase moc nechodí,“ řekla třeba Leona Sedláčková ze Zouvalky.

Televizory a matrace člověk zase nepřehlédne po cestě z Dědic do Radslavic. Proti nepořádku se tam snaží prý bojovat i samotný radslavický starosta Josef Školař. „Sám jsem tam na jednom místě postavil závoru. To je ale nezastavilo. Sypou odpad před ni. Je to boj s větrnými mlýny,“ prohlásil Školař.

Nejvíce však původci černých skládek kolem cest dělají starosti silničářům. Ti za jejich úklid totiž ročně utratí moře peněz. „Sběr a likvidace odpadu nás vyjde asi na dva miliony korun, ne-li víc. Za ty peníze bychom klidně mohli postavit kilometr nové silnice. Ale nepostavíme, protože lidé se neumějí chovat. Přitom třeba Vyškované mají možnost nechat odpad zadarmo ve sběrném dvoře,“ řekl vedoucí vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Zdeněk Gardelka.

Právě na cestě z Vyškova do Radslavic je to podle něj nejhorší. Také na takzvané Stříbrné kuli mezi Šaraticemi a Otnicemi lidé prý často nějaký binec zapomenou. „Ke skládkám také láká stará cesta směrem na Ivanovice za železničním přejezdem u Hoštic – Heroltic. A pozůstatky po svačících řidičích kamionů na čtyřproudové silnici směrem na Prostějov taky nejde přehlédnout,“ popsal Gardelka.

Skládky jsou také na Bučovicku. Například u přírodní rezervace Člupy u Maref či podél Litavy ve Vicemilicích. Lidem, kteří dají odpad na nepovolené místo, přitom hrozí postih.

„V prvním pololetí zahájil odbor životního prostředí jedno přestupkové řízení s fyzickou osobou za nedovolené nakládání s odpady. Výsledkem byl finanční postih,“ uvedl tajemník městského úřadu Antonín Kotrba.

Málokdy se podaří někoho vypátrat. „V opačném případě jen evidujeme postup při odstranění odložených odpadů, které provádějí technické službami města,“ vysvětlil tajemník.

Radnice se proto snaží zajišťovat prevenci, dostatek kontejnerů a rozšířila dobu pro veřejnost ve sběrném dvoře. Přesto se tvoří další skládky. „Proto musíme říci, že příčina tohoto stavu spočívá ekologickém chování lidí a jejich vztahu k vlastnímu životnímu prostředí,“ postěžoval si Kotrba.

Černé skládky jsou také problémem Vyškova. V posledním období tamní odbor životního prostředí evidoval deset případů. „U žádné se nám ani městské policii nepodařilo určit původce. Skládky jsme nechali odstranit na náklady města,“ řekl vedoucí odboru Jiří Kutálek.

Odklízení odpadu je ale podle něj věčný boj. Ve Slavkově u Brna letos tamní úředníci žádného původce černých skládek nenachytali. „Neudělili jsme nikomu žádnou pokutu, ani jsme dokonce v letošním roce neřešili žádný případ ve správním řízení,“ potvrdil slavkovský tajemník Pavel Dvořák.

 

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/cerna_skladka20070814.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/skladka_marefy_rezervace200709.html