„Taková účast na Vyškovsku je téměř zázrak. Svědčí to o tom, že naštvanost učitelů je čím dál větší. Většina z ostatních škol nestávkuje jenom proto, že jim nevyhovuje termín. Jsou totiž objednané školní výlety, školy v přírodě, školení pedagogů a podobně,“ uvedla předsedkyně oblastní rady odborového svazu pracovníků školství Vyškov Eva Hradilová.

Nebyla ale schopná dodat konkrétní seznam, protože školy se hlásily nekoordinovaně. „Rodičům ale ředitelé poslali oznámení tři dny dopředu,“ dodala odborářka.

Zatímco vloni Základní škola Tyršova ve Vyškově stávkovala, letos si to už rozmyslela.

„Je to rozhodnutí naší odborové organizace. Požadavky, které odboráře ke stávce vedou, chápu. Přesto si myslím, že termín stávky lidé vnímají tak, jako že si učitelé prodlužují víkend. Plánované činnosti, jako jsou výlety a školy v přírodě, odpovědný učitel také nezruší. Tohoto rozhodnutí si velmi vážím a vnímám ho jako velmi odpovědné,“ pochválil své zaměstnance ředitel Základní školy Tyršova Zdeněk Pitela.

Podobně je na tom i základní škola v Ivanovicích na Hané. „Škola bude normálně fungovat, do stávky jdou jen tři zaměstnanci,“ řekl její ředitel Miroslav Růžička.

Naopak základní škola Nádražní ve Vyškově do stávky půjde. „Chceme být solidární. Víme, že pohled lidí je negativní. Ale není to jenom o mzdách. Rodiče by si měli uvědomit, že vláda školám letos snížila o víc než třetinu rozpočet na učební pomůcky. A co nám zkrátí v příštím roce?“ ptá se ředitel Pavel Pospíšil.

Zavřená zůstane také brána vyškovského gymnázia. Stávkovat nebudou pouze dva učitelé, aby neochudili studenty jedné třídy o dlouhodobě plánovaný školní výlet. „Máme menší platy než v loňském roce. Škola nemá dost peněz na pomůcky, učebnice, vzdělávací programy a podobně. Učíme ze třináct let starých učebnic. Ředitel nemohl povolit všechna školení pro učitele. Proto vedení školy vyhlásilo na pondělí ředitelské volno,“ vysvětlil důvody uzavření gymnázia předseda tamní základní odborové organizace Petr Kudlička.

Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna se ale nepřipojila. „Do stávky se žádný z pedagogů nepřihlásil, poběží normální výuka,“ potvrdil ředitel Josef Smékal. Nezapojila se ani rousínovské a vyškovské učiliště.

Pedagogové jsou s politikou ministra školství Ondřeje Lišky nespokojení dlouhodobě a stávkovali už loni v prosinci. „Tenkrát sněmovna vyhrabala skoro miliardu. Ale v peněžence to vidět nebylo. Průměr vychází sto třicet korun na jednoho. To učitele urazilo,“ řekla odborářka Hradilová.

Některé stávkující školy:

GymnáziumVyškov
Střední škola zdravotnická a zemědělsko-ekonomická Vyškov (omezený provoz)
ZŠ Letní Pole Vyškov
ZŠ Na Vyhlídce Vyškov
ZŠ Purkyňova Vyškov
Gymnázium Bučovice
ZŠ 711 Bučovice
MŠ Bučovice
ZŠ a OU Račice (omezený provoz)
ZŠ Malinovského Slavkov u Brna
ZŠ Komenského Slavkov u Brna
ZŠ Tyršova Slavkov u Brna
MŠ Rousínov
ZŠ Komořany
ZŠ Milešovice
ZŠ Brankovice
ZŠ Křenovice

Zdroje: krajský úřad, ředitelé škol