V regionu vystupují odborné střední školy v boji o získání přízně dětí aktivně. Příkladem je nedávný Den učňovských oborů, který ještě v září zaplnil Masarykovo náměstí ve Vyškově žáky a studenty. „Naším cílem je popularizace řemesel, protože po řemeslnících je vysoká poptávka. Škola je navíc dobře vybavená, v nedávné době se na ní věnovali také rekonstrukcím. Její absolventi nemají problémy s uplatněním,“ komentoval za Okresní hospodářskou komoru Antonín Holubář.

Padesát milionů korun od dánské nadace využijí na SOŠ a SOU Vyškov pro dlouhodobý pětiletý projekt. „Naší hlavní myšlenkou je dát prostor všem generacím. Umožnit jim získat nejen teoretické, ale i praktické vědomosti a znalosti toho, čím se na naší škole zabýváme a kam směřuje budoucí vývoj v oblasti technologií,“ vysvětlil ředitel školy Petr Hájek.

Připomněl přitom, že se základními školami v regiony již v minulosti spolupracovali na celé řadě společných aktivit. „Nový projekt nám ale umožní zvýšit jejich pestrost i četnost. Máme finance na propagaci, třeba i na pořízení mikrobusu, kterým budeme přivážet děti z jiných škol k nám. Plánujeme dny otevřených dveří, workshopy, odpoledne pro širokou veřejnost a mnoho dalšího,“ slíbil ředitel.

Ilustrační foto.
Vražda na Vyškovsku: Důchodkyni napadl opilec sekyrou, muži hrozí 20 let

Součástí projektu je také vznik nových moderně vybavených učeben. Hned první rok se to týká dvou zcela nových dílenských provozů. Polytechnická dílna nabídne vybavení pro činnost s různými materiály. Zkusit si práci třeba s vrtačkou nebo i laserem si zde budou moci různí zájemci pod dohledem kompetentní osoby.

Druhá dílna se zaměří na robotizaci a automatizaci a bude určena především zdejším žákům i zájemcům z jiných středních škol. „Nebudeme ale vzdělávat pouze děti odjinud, doplníme vzdělání i našim žákům a vyučujícím. Už nyní pro ně máme naplánovánu řadu různých stáží u nás i v zahraničí,“ doplnil ředitel školy.

Na projekt přispěl pěti miliony i zřizovatel školy Jihomoravský kraj. Přípravy na něj trvaly dva poslední roky, ale naplno odstartuje až příští rok v září. Škola si od něj slibuje mimo jo jiné i zvýšení zájmu o studium svých oborů. Řeší tak podobný problém jako jiná podobná zařízení v tuzemsku. Komentoval to spolupracovník EDUin Petr Sokol. „Ať o učňovském školství a potřebě technického vzdělání oficiálně říkáme cokoli, nakonec stejně úspěšnost základní školy posuzujeme podle toho, kolik děti se z ní dostalo na gymnázium. Dítě, které odešlo na truhláře nebo malíře pokojů, vnímá škola i veřejnost jako vzdělávací neúspěch. A pak si stěžujeme, že máme málo řemeslníků,“ divil se Sokol.