„Naštěstí jsme neměli problém s krádeží, ale důvodů ke zřízení bylo několik. Potřebovali jsme mít zabezpečený vchod tak, abychom věděli kdo se nám pohybuje po škole. V minulosti se nám totiž stalo, že se zde pohybovaly cizí osoby, které vůbec nepatřily ke škole. Buď přišly ze zvědavosti nebo nechtěly sdělit, co tady dělají,“ prozradil jeden z důvodů ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement.

Vstup na kartu umožní také kontrolovat příchody zaměstnanců. „Zaměstnanci si pouze čipnou a na konci měsíce se všechno vytiskne z počítače. Doteď se museli ručně zapisovat,“ pokračoval ve výhodách Klement.

Nejhlavnější důvod ale podle něj byl ten, že na stejnou kartu funguje i výdej a objednávání obědů. „Docházkový systém souvisí se stravovacím systémem. Od prvního září jsme v jídelně přešli na čipový výdej jídel. Zjednodušilo se přihlašování a odhlašování obědů a vůbec práce s tím spojená,“ pochvaloval si ředitel.

Protože peněz nemají školy nazbyt a na systémy nejsou dotace, našetřili a volili podle Klementa ten levnější za asi sto tisíc korun. Dali i na rady škol, které už je používají.