Zmínila také dobré pěší vazby pro rezidenční lokality Zelnice, Polní a Nádražní. „Centrum města je dále pěšky dostupné pro docházku do Základní umělecké školy a Domu dětí a mládeže. Pokud se vše bude dobře vyvíjet, je možné zahájit provoz školy ve školním roce 2025 až 2026. Co vnímáme jako negativní prvek, tak to je relativně malá plocha pozemku, která je nicméně dostačující,“ ujistila místostarostka s tím, že jiný pozemek o dostatečné velikosti nyní město nevlastní.

Právě přespolní žáci tvoří mezi dětmi na slavkovských základních školách velký podíl. „Dojíždějící u nás tvoří zhruba čtyřicet procent. V současné době máme 655 žáků s kapacitou na 720, patří k tomu také patnáct dětí v přípravné třídě. V příštím školním roce nám přibude jedna třída a předpokládáme velký počet prvňáků, kvůli zvýšené míře odkladů. Je pravděpodobné, že v té době bude kapacita prakticky naplněná,“ uvedla ředitelka Základní školy Komenského Věra Babicová.

Počítá se s podílem na financování ze strany spádových obcí. „Slavkov u Brna a spádové obce potřebují významně navýšit kapacitu v základních školách. Výstavba svazkové školy za autobusovým nádražím je jednou z možných variant, druhou je rozšíření kapacit v současných školských areálech, například formou přístavby k Základní škole Tyršova. Zastupitelé schválili zadání architektonických studií na obě lokality, tyto nám napoví, zda jsou naše záměry uskutečnitelné,“ informoval zastupitel Ivan Charvát.

Ilustrační foto.
Policisté pátrají po řidiči dodávky, který ve Slavkově u Brna srazil chodkyni

Každá z variant má podle něj své výhody a nevýhody. „Přístavba k Základní škole Tyršova má výhodu v podobě umístění v centru školství, docházkové vzdálenosti na dům mládeže, na stadion, do aleje a podobně. Stávající budova by se rozšířila o moderní halu, školní jídelnu, bylo by zde i venkovní sportoviště. Problém je ve zvýšení dopravy a parkování v předmětné lokalitě,“ uvažoval zastupitel.

Prostor za autobusovým nádražím je přitom poměrně limitovaný. „Otázkou tam je, zda tam lze umístit školu s jídelnou, velkou sportovní halou a venkovním sportovištěm, dále jak bude řešená doprava, také do záměru může zasáhnout budoucí modernizace a případné rozšíření autobusového nádraží. Myslím si, že by město mělo pracovat na více variantách, nejen na svazkové škole, ale i na možnostech rozšíření stávajících základních škol. Samostatnou kapitolou je financování stavby, v případě svazkové školy se bavíme o půl miliardě korun,“ pokračoval Charvát.

Závisí ale především na dotacích. Ta z ministerstva školství by v tomto případě mohla být až na pětaosmdesát procent nákladů na výstavbu nové svazkové školy. „Pokud bychom dotaci z nějakého důvodu nezískali, připravujeme i alternativní řešení právě v podobě velké přístavby Základní školy Tyršova. Jednáme s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o získání potřebného pozemku mezi školou a sídlištěm na Zlaté Hoře. Bohužel se na tento pozemek vejde stavba maximálně pro tři stovky žáků, což pomůže jen na krátký čas. Obavy máme navíc i z neúměrného navýšení intenzity dopravy v této oblasti,“ přiblížila Jedličková.

Také přístavba je ale podmíněna získáním dotací, které jsou pro podobné projekty méně výhodné, než avizované dotace na výstavu svazkové školy. Hledání prostoru pro stovky dětí souvisí s nárůstem jejich počtu, který do budoucna předpovídají i demografické průzkumy.

„Pokud se dostaví jen to, co je nyní započato, počet žáků naroste o tři stovky. Když uvažujeme o reálném postupném rozvoji Slavkova během dalších deseti let včetně zahušťování centra města a obcí, musíme navýšit kapacitu základní škol o pět set míst. Dojde-li k rozsáhlé developerské výstavbě na okrajích Slavkova, budeme potřebovat další školu. Proto nyní vyvstává potřeba tuto výstavbu regulovat,“ vysvětlila postup slavkovská místostarostka.