Příští rok v červnu začnou dělníci v habrovanské základní škole přistavovat další třídu. Vedení obce teď hledá firmu, která půdní vestavbu v budově školy udělá za co nejvýhodnějších podmínek. Odhadovaná částka na rekonstrukci se pohybuje kolem tři a půl milionu korun.

Za rozšiřováním školy stojí zvyšující se počet žáků. „V tomto školním roce navštěvuje naši školu osmapadesát dětí a v tom dalším by mělo nastoupit kolem dvaceti prvňáčků, a to jen podle dosavadních údajů. Navíc podobný vývoj v dalších letech naznačují i statistické křivky,“ podotkla ředitelka Základní školy Habrovany Vlasta Koudelková.

V těchto dnech tak vedení obce vypíše výběrové řízení na stavitele nové třídy. „Na posledním zastupitelstvu jsme vybrali pět stavebních firem, které oslovíme, jestli se nechtějí přihlásit do výběrového řízení. Podmínky samozřejmě vyvěsíme i na internetových stránkách obce, takže se můžou hlásit také další zájemci. Nabídky přijímáme až do pátku 20. ledna,“ řekl starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Ušetřené peníze

Stavbu chce obec zaplatit z peněz, které se jí podařilo ušetřit v minulých letech. „Rozpočet na přístavbu nové třídy je tři a půl milionu korun. Veškeré náklady budeme platit z obecního rozpočtu. Nevím o tom, že by se vypisoval vhodný dotační titul a úvěr si brát nebudeme,“ poznamenal starosta.

Dělníci se pustí do práce už 1. června. „Na jeden týden odjedeme na školu v přírodě. Tam jezdí vždy celá škola. V dalších dnech, pokud to počasí dovolí, budeme dělat různé výlety. V opačném případě musíme najít nějaké jiné vhodné prostory,“ podotkla Koudelková.

S tím souhlasí také starosta Habrovan. „Nejhorší budou bourací práce. Jednak při nich vzniká spoustu prachu a kvůli bezpečnosti bychom stejně nemohli ve škole děti nechat. Musíme jim najít náhradní program, protože měsíc prázdnin navíc by byl pro rodiče náročný. Jedna třída by se třeba mohla přestěhovat na obecní úřad. Podrobnosti ale ještě zvážíme,“ nastínil situaci Dvořáček.

Zatím mají v Habrovanech tři třídy, ve kterých se učí čtyři ročníky. „Máme zvlášť prvňáčky a druhou třídu. Třeťáci a čtvrťáci jsou v jedné třídě. Do školy chodí kromě habrovanských dětí také školáci z Olšan,“ poznamenala Koudelková.

Nová třída umožní habrovanské malotřídce otevřít v novém školním roce i pátý ročník. „O pátou třídu jsme se dlouho snažili. Budeme tak mít na jednom místě celý první stupeň. Co jsem se bavila s rodiči, tak to vnímají úplně stejně. Zatím musí své děti posílat do školy v Rousínově nebo je vozí i do škol v jiných městech, pokud tam pracují,“ vysvětlila ředitelka.

Dosavadní trable

Výhody celého prvního stupně na jednom místě ocenila třeba Jaroslava Chelíková z Olšan, jejíž dvě děti školu navštěvují. „Myslím si, že pro děti není dobré, pokud musí kvůli páté třídě měnit školu,” řekla Chelíková.

Když potom děti chtějí na osmileté gymnázium, podle Chelíkové to znamená po roce znovu měnit kolektiv, což dětem neprospívá.

Přednost vesnických malotřídek vidí především v bližším přístupu učitelů k dětem. „Jsou to spíše školy rodinného typu. Ve třídách je menší kolektiv děti a také přístup učitelů je osobnější,“ dodala Chelíková.

Nezájmu o habrovanskou školu se její ředitelka rozhodně neobává. „Co se týče naší školy, jsem optimistka. Minimálně do roku 2017 máme zajištěnou plnou kapacitu. Je tu jen otázka dostatku peněz na platy zaměstnanců a provoz školy. Snad se nás nedotknou ani kroky ministra školství, které jsou někdy popravdě docela překvapivé,“ doplnila Koudelková.

Jedním z bodů ministerstvem chystané školské reformy má třeba být zvýšení optimálního počtu dětí ve třídách ze sedmnácti na čtyřiadvacet. Školy, které by tento limit nesplnily, by dostaly méně peněz. Už teď musí obce dotovat ty školy, které nedosahují ani nižšího limitu.