Nyní už rekonstrukci obec odkládat nemohla. „Počítali jsme, že ještě rok vydrží, ale okna, která byla už tehdy v havarijním stavu, bohužel dál čekat nemůžou. Obzvlášť proto, že se blíží zima," zmínil starosta.

Obec žádala o dotaci, která by výměnu pokryla, tu se jim však získat nepodařilo. „Proto jsme sáhli do obecní kasy a nová okna si zaplatili ze svého. Investice vyšla přibližně na dvě sta tisíc korun," podotkl Kalouda.

Dodavatelskou firmu Šaratičtí našli pomocí výběrového řízení. „S výhercem soutěže máme už dohodnutý předběžný termín zahájení prací. Vše by mělo být do konce listopadu hotové. Škola se už připravuje na omezený režim, aby mohli žáci a učitelé uvolnit místnosti, kterých se výměna bude týkat. Konkrétně se jedná o tři třídy a několik kanceláří," upřesnil starosta.

Další akcí, kterou v Šaraticích chtějí ještě letos zvládnout, je nahrazení zvoníka ve věži místního kostela za moderní mechanický systém. V současné době musí člověk, který má zvonění na starosti, vylézt několikrát denně do poloviny věže. V budoucnu vše obstará elektromagnetický systém pro vyzvánění zvonů s rádiovým ovládáním věžních hodin.