Nová fasáda, vymalované třídy nebo třeba vylepšené učebny. Na to všechno se mohou těšit některé děti školou povinné při návratu do lavic. Zatímco si totiž budou užívat prázdnin, do jejich škol nastoupí řemeslníci. Mnozí ředitelé škol plánují nechat udělat přes prázdniny různé opravy.

Zcela nové multimediální vybavení učebny dostanou brankovičtí školáci. „Tuto akci nám umožnila švýcarská společnost EMS Patvag, která staví v naší průmyslové zóně svoji pobočku,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Hejný.

Tím však novinky pro žáky nekončí. Kromě toho chce vedení školy například nechat vytvořit také místnost pro výuku cizích jazyků a opravit elektrorozvody a osvětlení v tělocvičně.

Řadu zlepšení provede i slavkovská základní škola v Tyršové ulici. „Chceme kromě malování části stěn také pokračovat v úpravách naší tělocvičny. Letos necháme obložit stěny a opravíme podlahu na jevišťátku,“ uvedl ředitel školy Vladimír Soukop.

Žáci se také mohou těšit na novou laboratoř. „Bude sloužit pro výuku chemie, fyziky a přírodopisu. Dostali jsme na to příspěvěk ve výši sto čtyřiačtyřiceti tisíc korun,“ uvedl Soukop.

Zcela nový kabát bude mít zase vyškovská základní škola na Letním poli. Řemeslníci tam dokončí opravu fasády. „To znamená, že vyměníme okna, celé stěny zateplíme. Více jak polovinu nám přispívá město, zbytek doplácíme z vlastních fondů,“ informoval ředitel školy Jiří Sochor a doplnil, že do prázdnin by také chtěli opravit tělocvičnu.

Řada škol vyškovského okresu plánuje na letošní prázniny jen drobné úpravy. Třeba v Pustiměři dělníci budou malovat a vybudují opěrné zídky u tamního hřiště. Žáci vyškovské základní školy v Morávkové ulici po příchodu do školy nenajdou staré známé šatny, ale přivítají je zbrusu nové dřevěné skříňky.

Menší opravu plánuje také vedení nesovické základní školy. „Chceme odstranit problémy s vlhkou zdí v naší jídelně. Firma nám provede instalaci izolace. Peníze na to použijeme ze svého rozpočtu,“ uvedl ředitel nesovické základní a mateřské školy Radomír Vrbacký.

Rekonstrukci za patnáct milionů korun ze státní kasy má za sebou od loňska Základní škola Komenského ve Slavkově u Brna. Letos o prázdninách ji tak čeká jen běžná údržba.

„Nic velkého neplánujeme, jen vymalování stěn a běžné úpravy. Akorát pro Mateřskou školu Zvídálek u nás budeme rozšiřovat prostory. Zatím tady má jednu třídu, tu vrátí a dostane dvě, které budou propojené,“ řekl ředitel základní školy Jaromír Pytela.