Pracovat dlouhé hodiny u šicího stroje nebo s hoblíkem upravovat dřevo. O tato povolání už dnes řada mladých lidí nestojí. Střední školy a učiliště proto mají problémy.

Taková situace je například v rousínovské střední odborné škole nábytkářské. Rozhodli se tam proto ještě jednou dát budoucím studentům možnost nastoupit v září do školy. „Máme řadu volných míst. Ale pokud je neobsadíme, neznamená to, že jednotlivé obory neotevřeme. Tam, kde už studenty máme, začne od září výuka,“ ujistil ředitel školy Vojtěch Bábek.

Nabídka je podle něj výhodná pro ty, kteří chtějí pokračovat v nadstavbovém studium. Aby se k němu totiž mohli přihlásit, někteří žáci nejdříve museli udělat opravné zkoušky. A ty se dělají o prázdninách.

„Příležitost je to také pro ty, kteří se až po konci školního roku rozhodli, že chtějí dále pokračovat ve studiu,“ doplnil ředitel.

Nejvíce volných míst je v oborech truhlář a uměleckořemeslném zpracování dřeva. Přihlášky mohou zájemci podat do konce prázdnin. Přijímací řízení bude bez zkoušky.

Příležitost vyučit se mají například také i ti, kteří se chtějí stát prodavači smíšeného zboží. „Máme ještě šest volných míst. Přihlášky přijímáme do sedmadvacátého srpna. Uchazeče vybereme podle známek, které měli na základní škole,“ uvedl zástupce ředitele pro praktické vyučování slavkovské střední integrované školy Lubomír Palásek.

Nejnižší zájem je podle něj o učební obor dámská krejčí. „Abychom obor mohli otevřít, potřebovali bychom alespoň dvanáct učnic. Letos se nám ale nikdo nepřihlásil, proto jej nebudeme vyučovat. Už minulý rok jsme nemohli vytvořit žádnou třídu. Teď máme posledních deset učnic ve vyšším ročníku,“ uvedl zástupce ředitele.

Posledních několik studentů mohou přijmout také na Střední škole podnikání a cestovního ruchu PaedDr. Karla Kostky ve Vyškově. „Máme ještě šest volných míst na večerním studiu oboru obchodně podnikatelská činnost. Přihlášky do druhého kola přijímáme do čtyřiadvacátého srpna. Budeme brát každého, kdo ukončil úspěšně základní školu,“ informoval ředitel školy Milan Bartes.

Ten také předpokládá, že o týden později bude ještě třetí kolo. „Myslím si, že teď se nám totiž nepodaří naplnit naši kapacitu. A i potom nejspíš budeme brát zájemce v průběhu školního roku,“ nastínil ředitel.