„Celá akce, kterou pořádáme už třetím rokem, se vztahuje k vzpomínkovým akcím a k bitvě u Slavkova. Několik dnů před slavkovskou bitvou totiž na naší škole přenocoval ruský car Alexandr,“ objasnila historička a učitelka bohdalické základní školy Dagmar Martínková.

K danému tématu připravila spolu se školáky představení. „Děti budou účinkovat ve hře, která bude vypovídat o tom, jak to tenkrát bylo. Ztvárníme jednotlivé postavy, které se tehdy na zámku objevily, včetně cara Alexandra. Žáci se převtělí také do venkovského lidu, který se na zámku a v jeho okolí pohyboval. S celou touto hrou je spojená i výtvarná soutěž,“ informovala Martínková.

Školáci už totiž měsíc malují obrázky spojené se zmíněnou tématikou. Ty nejkrásnější učitelé vyberou a v průběhu akce ohodnotí. „Nejlepší výtvarníci budou za odměnu nocovat na zámku. Čeká na ně také například prohlídka zbraní z historických dob. Vyprávějící dětem poví i něco o tom, jak se tehdy bojovalo,“ uvedla Martínková.

Scénáristka představení, kterou je sama Martínková, nezapomněla ani na blížícího se Mikuláše. Pro nejmenší účastníky nachystala čertovskou pohádku s historickou tematikou.