Horolezecká stěna, hodiny angličtiny nebo keramická výroba pro drobotinu, která neumí číst ani psát. V jihomoravských školkách žádný problém. Mateřské školy v kraji se snaží rodiče dětí nalákat na nejrůznější atrakce. Většina z nich má proto plné stavy.

Specializace a nabídka nadstandardních služeb se podle ředitelek škol v poslední době stává nutností. „Rodiče mají mnohem větší možnosti, než tomu bylo kdysi, proto školy obcházejí a vybírají si tu nejlepší. Musíme se snažit,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Radost v brněnské Líšni Zora Syslová.

Tamější školka může rodičům svých svěřenců rozhodně slíbit, že nebudou jen tak posedávat. V jedné ze tříd se totiž tyčí horolezecká stěna, skluzavka nebo lana na šplh. A děti jsou nadšené. „Lézt po stěně mě strašně baví. Je to ještě lepší než autíčka,“ dělí se o zážitky malý Honza.

Vytvořit pro děti pohybový ráj byl ředitelčin záměr. „Přála jsem si, aby se děti mnohem více hýbaly. V dnešní době bohužel většina z nich tráví volný čas u počítače nebo doma. Naše školka je má naučit, že je pohyb zdravý a zábavný,“ objasňuje Syslová.

Podle ní jsou někteří rodiče zpočátku nedůvěřiví. „Bojí se, že se jejich dětem při práci s nářadím něco stane. Většina úrazů, které máme, je ale způsobená úplně něčím jiným. Dětem většinou stačí zakopnout se svačinou na rovné podlaze,“ říká s úsměvem ředitelka.

Hodně pohybu podporuje také Mateřská škola Údolní v Blansku, která má v suterénu zabudovaný bazén. „Děti jsou z něj nadšené. Rodiče si navíc pochvalují, že se pak nebojí vody na dovolené,“ popsala zkušenosti ředitelka Miloslava Charvátová.

Děti se tu mohou vyřádit na žíněnkách, s plovoucími deskami nebo v podvodních tunelech.

Velkou pomoc pro zaneprázdněné matky samoživitelky nebo směnující rodiče představuje internátní mateřinka ve Veslařské ulici v Brně. „Děti u nás mohou být od pondělí do pátku včetně nocí. Zájem o místa u nás je stále větší,“ uvedla zdejší ředitelka Danuše Vaňková.

Podobně se snaží pomoct i v Kosticích na Břeclavsku. Rodiče tu ve školce Zvoneček mohou své děti nechat až do šesti do večera. „Učitelky své malé svěřence dokonce denně sváží a pak zase rozváží domů,“ popsala systém Zvonečku ředitelka Hana Šimková.

Výjimkou už nejsou ani školky, kde se děti od útlého věku učí cizí jazyky. Učitelé ve školce v brněnské Kohoutově ulici například denně věnují půlhodinu angličtině.

„Společně se posadíme, děti se pozdraví a pak si zazpíváme anglickou písničku. Snažíme se je seznámit s jazykem formou hry,“ řekla ředitelka školy Ludmila Mlaskačová.

Maminky nové trendy vychvalují. „Jsem ráda, že to ve školce nechodí jako za mých mladých let. Kdykoliv si vzpomenu na povinný polední spánek, naskočí mi husí kůže,“ zavzpomínala například maminka předškoláka Iva Davidová.

Podle ředitelů už děti povinně spát nemusí. „Mladší z nich by si měly zdřímnout aspoň na půl hodinky. Starší děti ale nenutíme. Musí si jen po obědě lehnout a na chvíli relaxovat,“ uvedla Jaroslava Fialová ze školky Pod Špilberkem. Pokud děti nechtějí spát, čeká je vycházka.

Netradiční školky v kraji:

Blansko:

MŠ Údolní, Blansko, bazén, podvodní tunely

Brno:

MŠ Radost, Líšeň, horolezecká stěna

Břeclav:

MŠ Zvoneček, Kostice, jízda na koni

Hodonín:

MŠ Sídlištní, Hodonín, pro děti s logopedickými vadami

Vyškov:

MŠ Rousínov, Sušilovo náměstí, Rousínov, výuka angličtiny

Znojmo:

MŠ náměstí Republiky, Znojmo, keramická pec