Střední, které zřizuje kraj, totiž nebudou mít dost peněz. Kraj jim nařídil odvody z investičního fon­du. Vyškovské základní školy čekají milionové investice. „Největší stavební ruch čeká Základní školu Letní pole a Základní školu Purkyňova, na obou školách totiž pokračují mnohamilionové projekty na úsporu energie,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Další tři miliony korun utratí Základní škola Letní pole za drobnější opravy. „Škola se dočká aktivního hromosvodu, zajištění porůznosti střechy, instalování žaluzií včetně sítí do oken školní kuchyně, statického zajištění atrií, opravy kanalizačních přípojek, opravy vstupní rampy a opravy povrchu vstupních schodišť, ramp a dlažby u hlavního vchodu,“ vyjmenovala Bednářová.

Základní škola Purkyňova upraví topnou soustavu za zhruba milion korun, dalších sto tisíc investuje do výměny stacionárního ohřívače vody. „Oprav za dva miliony korun se dočkají i žáci základní školy v Nádražní ulici. Škola dokončí opravu fasády do dvora, opraví stěn v učebnách, podlahy v tělocvičně a schodiště nouzového východu,“ dodala Bednářová.

Na milionové investice naopak musí zapomenout vyškovské gymnázium, přestože už dlouho potřebuje kompletně zrekonstruovat topný systém. „Kraj jako náš zřizovatel letos opět nařídil středním školám odvody z investičního fondu, takže na větší opravy nebudou peníze,“ vysvětlil ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement.

Letos proto škola udělá základní údržbu, která i tak vyjde na statisíce korun. „Vymalujeme místnosti, kde to vyžadují normy, jako je například školní jídelna. V některých kabinetech a učebnách také musíme vyměnit osvětlení, některé kabinety je potřeba zrekonstruovat a také dovybavit několik tříd novými sadami lavic a židlí,“ popsal chystané úpravy na gymnáziu Klement.

Na nejpodstatnější opravu však gymnázium musí ještě počkat. „Je to historická budova a nutně potřebuje rekonstrukci topení. Máme tu staré parní topení, které zatím funguje, ale nedá se regulovat, takže některé místnosti jsou přetopené a v jiných je zima. Navíc přístavba školy potřebuje zateplit. Jenže to už jsou investice v desítkách milionů korun,“ řekl ředitel.

Nedostatek peněz pro školu trápí také ředitele bučovického gymnázia Jiřího Vlčka. „Peníze z investičního fondu kraji odvádíme už několik let, ale letos se to zvýšilo dvojnásobně oproti loňsku, a to je pro nás dost velký problém. Na nějaké milionové investice tak můžeme zapomenout, historická budova gymnázia přitom při běžné údržbě spolkne i statisíce,“ připomněl ředitel.

Už několik let přitom bučovické gymnázium čeká na nové šatny a sprchy, potřebné pro tělesnou výchovu. „Máme plně funkční a v pořádku jen jedny. Plánujeme jejich stavbu už několik let, ale neustále to musíme odkládat, protože peníze prostě nejsou,“ povzdechl si Vlček.

Podle něj byla situace mnohem lepší na konci devadesátých let. „Vyhovovalo by nám, kdybychom se vrátili systémově o patnáct let zpět, kdy šly peníze z ministerstva přímo přes školské úřady do škol. Teď je možné, že jde sice dost peněz do školství, ale ne do škol,“ myslí si Vlček.

Podle něj tak střední školy doplácí na složitou strukturu rozdělování peněz. „jde to přes tolik různých odborů a firem, že k nám nakonec dojde jen malá část,“ postěžoval si Vlček.

Lepší pozici mají školy a školky, které zřizují města. Ve Vyškově tak například čtyři mateřské školy letos o prázdninách připraví terén pro dotaci z Evropské unie na úspory energie. „Přípravné práce vyjdou každou školku na čtvrt milionu korun. Školka v Sochorově ulici kromě toho vymění i ohřívač vody, mateřská škola Šikulka zase opraví střechu za zhruba sto tisíc korun,“ vyjmenovala úpravy mluvčí Bednářová.

Mateřská škola v Rychtářově dokončí napojení na splaškovou kanalizaci a školka v Havlíčkově ulici dostane novou myčku nádobí za zhruba pětačtyřicet tisíc korun. Školky čekají i další opravy.

MARKÉTA FORRÓ
MICHAL KOČÍ