Obavy ze ztráty poslední příležitosti kulturního vyžití v bučovických místních částech tamní obyvatele prozatím opustily. Bučovickým radním se totiž bývalé školní budovy v Marefách a Černčíně nepodařilo prodat.

„Nikdo se jim nepřihlásil. Proto jsme navrhli, ať nám budova zůstane se vším, co v ní je. To znamená, ať ponechají knihovnu, byt a společenský sál, který by byl ovšem potřeba trochu opravit,“ řekl předseda černčínského osadního výboru Jan Setínek. Ten se ale domnívá, že radní na prodej školy názor nezměnili. „Možná, že začali trochu víc dbát na mínění lidí. Ale jistě zase najdou nějakou cestu, jak dosáhnout svého,“ podotkl Setínek.

Otázka prodeje bývalé školní budovy se netýkala jen zmíněné místní části. Stejné plány měli radní přes protest obyvatel také se stavením v Marefách. Tamní osadní výbor ovšem zatím vůbec netuší, jak jednání dopadlo. „Nám ještě nikdo nic neoznámil. Co vím, tak nájemníci v bytě ještě nemají vypovězenou smlouvu. Uvidíme, co bude dál,“ řekl Dušan Peroutka z osadního výboru v Marefách.

Marefští by si podle něj přáli mít ze školy mateřinku. „Dětí se nám rodí jak smetí, školka by se určitě uživila. Místo toho budu dávat synka do té rašovické. Nevím, proč se radní nesnaží. Místo toho investují peníze třeba do opravy chodníků, po kterých ani nikdo nechodí,“ rozzlobil se Peroutka.

Bučovický místostarosta František Šujan potvrdil, že oba domy prozatím dál zůstanou v majetku města. Nejsou to totiž žádné lukrativní budovy, a tak o ně nikdo nejeví zájem.

„Zatím s nimi nic dělat nebudeme. Ani rekonstrukci zatím neplánujeme. Jsou to bývalé školní budovy a oprava takových domů je příliš drahá. Původně jsme zvažovali vytvořit z obou nějaké penziony, ale nedohodli jsme se s investory. Sami se do ničeho podobného pouštět nemůžeme, na prvním místě je stav penzionu na místě bývalých jeslí UP závodů,“ vysvětlil Šujan.

Podle něj ani nepřipadá v úvahu, aby podle přání obyvatel Maref z tamního domu vznikla mateřská škola. „Neuživila by se. Zřizovat školku na dva roky nemá smysl. Zatím o tom proto neuvažujeme,“ doplnil místostarosta.