Prázdniny se řítí do cílové rovinky a školní rok již klepe na dveře. Většina škol vyškovského okresu do něj vstupuje s novinkami.

S největší změnou se setkají děti prvních tříd Základní školy 710 v Bučovicích. Čeká je totiž výuka angličtiny. „Je to vlastně příprava na třetí třídu, kdy u nás začíná běžná výuka tohoto jazyku. Angličtina se objeví kromě českého jazyka a matematiky ve všech předmětech,“ naznačil ředitel školy Jaroslav Horáček.

Podle něj ve škole budou letos jen dvě první třídy. Přitom loni byly tři. „Představuje to úbytek přibližně o osmnáct žáků,“ uvedl Horáček.

Ve dvou prvních třídách Základní školy Komenského ve Slavkově bude za pár dní sedět jednatřicet žáčků. „Jediná věc, na níž se ještě pracuje, je oprava cesty k naší jídelně. Ta bude hotová do třináctého října, kdy oslavíme sté výročí od založení školy,“ popsal ředitel školy Jaromír Pytela. Nově se tam žáci od začátku školního roku poperou s rámcovým vzdělávacím programem.

Například vedení Základní školy Nádražní ve Vyškově přešlo na nový vzdělávací systém s předstihem už vloni. „Letos se k němu přidají další třídy. Přibyla nám také nová učitelka pro první stupeň. Letos je totiž hodně dětí a po více než pěti letech zase otevíráme tři třídy prvňáčků,” informoval ředitel ústavu Pavel Pospíšil.

Jeho žáci se však budou muset smířit se zakrytými okny do Hřbitovní ulice a s hlukem zednických prací. „Ještě v říjnu se bude totiž opravovat venkovní fasáda,“ potvrdil Pospíšil.

K řadě úprav došlo také v další vyškovské škole Letní pole. Výuku ale neohrozí. Ústav bude mít nově například třídy s přírodovědnou a sportovní specializací. „Nebudou to ale už přímo speciální třídy. Po zavedení našeho vlastního vzdělávacího programu nyní bude systém tříd fungovat jinak. Například v určité hodině žáky rozdělíme na skupiny a část se bude věnovat sportu,“ popsal změnu ředitel školy Jiří Sochor.

Zateplení pláště budovy a některé venkovní úpravy zase ještě dodělávají v další vyškovské škole. „Vše bude hotové v krátké době, chod vyučování opravy nenaruší,” objasnil ředitel Základní školy Tyršova Zdeněk Pitela. Také jeho ústav už vloni zahájil svůj vzdělávací program a letos ho po drobných úpravách vedení zavede i do dalších tříd.

Vesnické školní budovy nejsou, co se týká potřebných oprav, rozhodně pozadu. „Máme už skoro vše hotové. Letos jsme měnili okna a také sociální zařízení. Firma už jen musí usadit záchodové mísy,“ uvedla třeba ředitelka drnovické základní školy Jiřina Kotoulková.