Barborá Škrlová, záhadami opředená postava v příběhu týraných sourozenců v Kuřimi na Brněnsku, je ve vazbě nezákonně. Takový vzkaz posílá její obhájce Richard Novák vyšetřovatelům a soudcům. V pondělí odnesl na podatelnu brněnského krajského soudu oficiální písemnou stížnost proti vazebnímu stíhání své klientky.

„Podle mého názoru neexistují důvody, proč by měla být moje mandantka ve vazbě. Obávám se, že ji tam soud poslal proto, aby ulehčil práci vyšetřovatelům, kteří ji tak budou mít pěkně pod kontrolou,“ řekl advokát Novák.

Vazbu prý Škrlová špatně snáší a je to pro ni velmi stresující prostředí. „Do brněnské vazební věznice chodím už dvacet let a vím, že i otrlým jedincům dělá vazba problémy. Někteří se v ní zhroutí a podlehnou vazební psychóze,“ dodal Novák.

Zavřít můžou, pustit musí

Advokát Škrlové si myslí, že by mohli soudci vyšší instance jeho stížnosti vyhovět. „Klientka je stíhaná za trestný čin poškozování cizích práv. Hrozí ji maximálně dvouleté vězení, ale jelikož je netrestaná a má čistý rejstřík, bude zřejmě trest nižší a ještě ke všemu podmínečný. Pokud by se jednalo o kohokoliv jiného a ne o mediálně známou Škrlovou, do vazby by nešel a soud by rozhodoval ve zkráceném řízení,“ zdůraznil Novák.

Obhájce ikony kuřimského příběhu chce soud přesvědčit, že Škrlová se před stíháním nebude skrývat. Má připravený jak písemný slib, tak i kauci. Ta bude podle informací brněnského Deníku Rovnost maximálně sto tisíc korun.

„Myslím, že by mohla být kauce i menší. Dávat například půlmilionovou záruku je nadhodnocené. Takové peníze nabízejí lidé, kteří jsou stíhaní za vraždu či drogové delikty,“ poznamenal Novák.

Dobrodružství za polárním kruhem

Barboru Škrlovou, která se nejprve vydávala za třináctiletou Aničku a pak za chlapce Adama, zadrželi v sobotu pátého ledna policisté až za polárním kruhem. V norském městě Tromsø.

Policisté ženu objevili, když pátrali po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý chlapec je ve skutečnosti Škrlová.

Muž, který poskytl Barboře Škrlové zapletené v kauze týraných chlapců alibi pro její novou norskou identitu třináctiletého Adama, byl bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla v Pardubicích, spisovatel Martin Fahrner.

Kdy přijela Škrlová do Norska nechce říct. „Neřeknu, kdy přijela. Ale prozradím, že se nechtěla vydávat za někoho jiného. K tomu ji donutili,“ řekl Fahrner v rozhovoru pro norský deník Dagbladet.

Stopy okolo Škrlové alias Aničky alias Adama vedou přes jejího otce Josefa do brněnské sektářské skupiny, odštěpené od Hnutí Grálu. K té patří podle serveru idnes.cz i dvaatřicetiletý Michal Říha, který spolu se svou sestrou odvezl Škrlovou přestrojenou za Adama z krizového dětského centra v Oslu, kam ji umístili psychologové.

Vyšetřovatelé se k případu nechtějí vyjadřovat. Důvod je prostý. Škrlovou alias Annu ještě nevyslechli. Je totiž ve špatném psychickém stavu. První výslech je naplánovaný až na polovinu tohoto týdne.

Brněnští policisté vidí ve Škrlové klíčového svědka, který by jim pomohl rozmotat složitý případ týrání dětí, kterému se říká kauza Kuřim.

Žena, která se stala legendou

Kdo je Barbora Škrlová? Muž, žena, dokonalá herečka, která zvládá roli holčiček i chlapců? Na tyto otázky budou znát odpovědi odborníci z oboru psychiatrie, kteří záhadami opředenou postavu v zamotaném příběhu týraných bratrů z Kuřimi na Brněnsku budou vyšetřovat.

Lidé, kterým nechybí smysl pro humor, už mají jasno teď. Škrlová je legenda. A na internetu o ní koluje spoustu vtipů. Legrácky jsou nejen na internetu.

Brněnské rádio Krokodýl vyhlásilo soutěž, jejíž hlavní výhra je plastická operace zdarma. Proměna na jiného člověka čeká výherce, který uspěje v soutěži, do níž se může přihlásit pomocí textové zprávy.

„Barbora Škrlová a její kauza nás inspirovala. Lidé posílají sms zprávy s dohodnutým textem v momentě, kdy v rádiu uslyší její jméno. Vítěz si může změnit pohlaví. Stejně jako Škrlová,“ řekl ředitel rádia Krokodýl Michal Plachý.

Soutěž trvá několik dní a přihlásily se tisíce zájemců. Lidé mohou na internetu najít i koláže různých obrázků s obličejem Škrlové. Vyrojily se i první fórky.

Škrlová například přijde před psychiatra a hned ve dveřích mu sdělí: „Doktore, jsem schizofrenní. Musíte mi pomoci,“ prosí. Ten se na ni podívá, posune si brýle na nose a usměje se. „Nebojte se, my čtyři to určitě zvládneme,“ pronese psychiatr.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: