Třináctiletá Anička, nebo Adam? Pro policii je Barbora Škrlová především klíčový svědek, který může objasnit okolnosti týrání Ondřeje a Jakuba v kuřimské kauze. S oběma chlapci totiž žila v rodině jejich matky Kláry Mauerové.

Brněnskému Deníku Rovnost se však podařilo získat informace, které důvěryhodnost výpovědi Škrlové podrývají. Muž v pozadí případu a její otec, Josef Škrla, s ní telefonoval, když ji policie předminulý týden zadržela v Norsku. A dával jí rady, co má říkat.

„Škrla Barboře vysvětloval, co má říkat na policii, aby se nic neprovalilo. Měli na to poměrně dost času, aby se to mohla naučit. Telefonovala z automatu na policejní služebně,“ řekl dobře informovaný zdroj, jehož jméno redakce zná, ale nebude ho zveřejňovat. U hovoru byl osobně.

Josefa Škrlu zatím policie nevyšetřuje, v kauze však má podle řady svědků jednu z nejdůležitějších úloh. Jeho synem je také Jan Škrla, který čelí obvinění, že se na týrání chlapců podílel.

Josef Škrla vede sektu, která se oddělila od Hnutí Grálu a ve které údajně jsou také brněnský herec Viktor Skála a bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla v Pardubicích Martin Fahrner. Oba měli Barboře Škrlové pomáhat, když se snažila získat novou identitu.

DNA dcery prvního z nich posloužilo, když Klára Mauerová chtěla adoptovat Škrlovou jako Aničku. A Fahrner pak odvezl ženu do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama.

Škrla byl také vedoucím skautského oddílu Mravenci, do kterého řada aktérů kauzy chodila nebo k němu měla blízko. Včetně Kláry Mauerové. Od vypuknutí kauzy se však otec Barbory a Jana drží důsledně v ústraní. Jeho známí se o něm vyjadřují jako o přísném muži. Přestože nekřičí, má velkou a přirozenou autoritu.

„Je to despota. Co řekne, je svaté, a nikdy se o tom nikdo neodvážil ani diskutovat,“ přiblížil autoritářský profil bývalý kamarád Josefa Škrly, který si přál zůstat v anonymitě.

Jestliže Škrlové otec před zatčením řekl, co bude nebo nebude říkat policii, Barbora to může podle něj bezezbytku splnit. Zvlášť, když dokázala několik měsíců hrát roli třináctiletého chlapce.

„Škrlu každý poslouchá a všechno splní. Zajímavé je, že Škrla nikdy nezvýšil hlas. Stačilo, aby se podíval a tichým hlasem něco řekl. Všichni ho okamžitě poslechli a ani se neodvážili proti jeho názoru postavit,“ doplnil Škrlův známý.

Psycholožka s dlouholetou praxí Jarmila Valoušková redakci potvrdila, že ani vyšetřovatelé nemusí poznat, zda vyslýchaný lže. „Může nastat situace, že vyslýchající svému nepravdivému příběhu sám věří a považuje ho za skutečnost. Pak je velmi těžké to odhalit,“ myslí si Valoušková.

Podle ní nemusí do případu vnést jasno ani školení psychiatři. „Člověk se nedá stoprocentně poznat. Vždy se pohybujeme pouze v nějaké míře pravděpodobnosti. Může se tak stát, že lež neodhalí ani odborník se spoustou zkušeností,“ dodala Valoušková.

Obhájce Škrlové Richard Novák se k případu už nechce vyjadřovat a o norské anabázi toho moc neví. „Informace o tom, co se dělo nebo nedělo v Norsku, nemám. Se svou klientkou jsem strávil ve vazební věznici několik hodin a řešili jsme nejrůznější věci. O tom, co jsme probírali, samozřejmě nemůžu mluvit, protože jsem vázaný slibem mlčenlivosti,“ uvedl Novák.

Dobře informovaný člověk Rovnosti také potvrdil, že v Norsku společně s Barborou Škrlovou policie zatkla sourozence Kateřinu a Michala Říhovy z Brna. Právě ti měli Škrlovou vydávající se za třináctiletého Adama odvézt z norského dětského domova.

„K té nechutné kauze nemám co říct. Žádné z těch lidí neznám a nevím, proč mě s ní spojují. Nemám zájem na tom, aby někdo poškozoval mé jméno,“ vzkázala redakci Kateřina Říhová.

Kateřina Říhová je prezidentkou soutěže o nejkrásnější dívku Brno Girl. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity navíc Říhová loni a předloni na podzim jako doktorandka přednášela předmět Evropské mezinárodní právo soukromé.

Vyšetřovatel z brněnského policejního ředitelství se v pondělí po poledni se Škrlovou poprvé od jejího zatčení setkal ve Vazební věznici Brno. „Krátký rozhovor věnovali úvodním informacím a případnému plánu výslechů. První výslech si policejní komisař naplánoval na středeční dopoledne. Škrlová byla v rozhovoru vstřícná, komunikativní a s vyšetřovatelem spolupracovala,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se vydávala za třináctileté děti, zadrželi minulou sobotu policisté v norském městě Tromsø. Tam se vydávala za třináctiletého Adama.

Aféra vypukla loni v květnu. Nahý svázaný chlapec na betonové podlaze v komoře kuřimského domku vyděsil muže z vedlejšího domu. Náhodou týrané dítě natočil na kameru z baby setu. Policie zjistila, že tehdy osmiletého Ondřeje a jeho o rok staršího bratra Jakuba týrala matka Klára Mauerová a také teta Kateřina. Obě ženy jsou už půl roku ve vazbě. Vyšetřovatel obvinil sedm lidí. Některým hrozí až dvanáct let vězení.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: