Přestože si třiatřicetiletá Barbora Škrlová myslela, že když se místo třináctileté Anny bude v cizině vydávat za třináctiletého Adama a vyhne se tak české justici, mýlila se. Norská policie Škrlovou zadržela už v sobotu pátého ledna v norském Tromsø.

České velvyslanectví o zadržení ženy informovala tamní policie teprve v úterý. „Policisté Škrlovou zatkli v souvislosti s pátráním po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý třináctiletý Adam je ve skutečnosti třiatřicetiletá Škrlová,“ potvrdila Deníku.cz mluvčí ministerstva zahraniční Zuzana Opletalová.

Norská policie zadržela Škrlovou na základě obvinění, které na ni vydalo Městské státní zastupitelství v Brně. „Je obviněná z trestného činu poškozování cizích práv. Uvedla v omyl Fond ohrožených dětí, když se v brněnském zařízení Klokánek vydávala za třináctiletou Annu,“ vysvětlil okolnosti zadržení mluvčí brněnského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

 

Z kauzy Anička se stal případ Adam

Zastupitelský úřad v norském Oslo věděl o případu týraného Adama od poloviny loňského prosince. Tehdy jej kontaktovala česká Linka bezpečí s tím, že se na ni obrátil chlapec z neznámého dětského domova v Oslo. Toho prý týrá a zneužívá otec. Norská policie již tento případ řešila. Chlapec však z dětského domova záhadně zmizel a policie po něm vyhlásila pátrání.

Rozuzlení přineslo až následné zadržení Škrlové. Podle informací policie přicestovala Škrlová do Norska na konci loňského léta spolu s pětičlennou českou rodinou.

„Část rodiny poté odcestovala zpět do Česka a Škrlová se začala vydávat za třináctiletého syna Adama. Otec rodiny, s níž do Norska přicestovala, ji ke změně identity zřejmě napomáhal a byl po jejím útěku z dětského domova zadržen. Nejprve pro podezření z týraní „Adama“ a poté pro matení policie. Jako „Adam“ dokonce chodila Škrlová od září v Norsku do školy,“ doplnila Opletalová.

 

O vydání Škrlové se zatím jedná

Škrlová je v tuto chvíli v Norsku a bude v brzké době předána české policii. Zatím se o jejím vydání do Česka s norskou stranou teprve jedná.

„Cizinecká policie na ruzyňském letišti, kde by se předpokládané předání uskutečnilo, bude samozřejmě o věci informována. V tuto chvíli nemáme žádné informace, že by se Barbora Škrlová měla do republiky transportovat. To ovšem neznamená, že zpráva se podle vývoje situace nebude v nejbližších hodinách aktualizovat,“ řekl Deníku.cz náměstek ředitele cizinecké policie Vladislav Husák.

„Samozřejmě, že v akci operují i zahraniční detektivové, například z Interpolu, kteří deportaci zmíněné ženy mají na starosti,“ dodal Husák.

 

Místo výslechu anabáze do Dánska

Škrlová se vydávala v brněnského Klokánku za třináctiletou dívku Annu. Kriminalisté ji chtěli vyslechnout už před několika měsíci. Škrlová ale odjela ke svým příbuzným do Dánska a policejnímu výslechu se vyhýbala.

„Její otec tvrdil, že by jí to ublížilo. Byla totiž psychicky labilní,“ řekl před časem právník Josef Kolinský, který Barboru Škrlovou zastupoval.

Před dvěma měsíci s ní a jejím otce Josefem Škrlou přestal spolupracovat. „Přestalo se mi to líbit. S týráním dětí nechceme mít nic společného,“ uvedl Kolinský.

V kauze týraných bratrů v Kuřimi vystupovala Škrlová zatím jako svědek. Později se ukázalo, že i ona mohla být obětí. Proč ji ale policie zadržela není zatím jasné.

„Je možné, že teď už má policie jiné informace. Pokud ji zadrželi, musí mít k tomu zákonný důvod,“ podotkl Kolinský.

Na Barboru Škrlovou jsou podána dvě trestní oznámení. Pod jedno se podepsal brněnský Klokánek za to, že Škrlová, tím, že se vydávala za někoho jiného zařízení poškodila, a Masarykova universita v Brně za to, že místo sebe posílala na přednášky Kateřinu Maeurovou, tetu týraného Ondřeje a Jakuba.

Škrlová je v tuto chvíli v Norsku a bude v brzké době předána české policii. Zatím probíhají jednání o jejím vydání do Česka s norskou stranou.

 

VÍCE: