DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Desítky lidí pohybujících se s pomocí holí nebo vozíčku. Další trvale upoutaní na lůžko. Ti všichni jsou odkázaní na pomoc pracovníků ústavu v habrovanském zámku. Jaký ale bude jejich osud, jestli se vedení nepodaří sehnat chybějících deset milionů? Stejné obavy panují v domově důchodců ve Hvězdlicích. Tam potřebují pět milionů. Ministerstvo práce pořádně seškrtalo dotace. V ohrožení jsou i další instituce na Vyškovsku.

„Ministerstvo zveřejnilo výsledky dotačních řízení na svých webových stránkách. U všech poskytovatelů sociálních služeb, zejména u pobytových zařízení požadované dotace snížilo. Žádali jsme o třináct milionů korun. Podle těchto informací ale dostaneme jen tři miliony,“ potvrdil ředitel habrovanského ústavu sociální péče Marcel Funderák.

Ten přiznal, že situace není optimistická. „Peníze máme na účtech minimálně na zimní provoz. Co bude v dalším čtvrtletí, bude teprve v jednání. Péče ale není ohrožená,“ tvrdil ředitel.

Doufá, že ministr rozhodnutí nepodepíše. Přestože ví, že ministerstvu v rozpočtu chybí dvě miliardy, věří, že se peníze podaří zabezpečit buď ze státního rozpočtu anebo pomůže kraj. „Radní Altman sice věc komentoval tak, že by mohlo dojít ke zhroucení sociálního systému. Jihomoravský kraj, který je naším zřizovatelem, ale podniká všechny kroky k tomu, aby to tak nebylo. V pátek budou jednat asociace krajů,“ dodal Funderák.

Také ředitel z domova Hvězda ve Hvězdlicích spoléhá na kraj. „Záleží, jak nás podpoří náš zřizovatel Jihomoravský kraj. Jsem tady nováček, takže žádné bližší informace nevím. Pokud nám opravdu sníží dotace, tak přijdeme zhruba o polovinu z celkového rozpočtu,“ uvedl Luděk Strmeň.

Dodal, že pokud dostanou opravdu méně peněz, tak to bude mít katastrofální následky. „Každopádně by byli ohrožení klienti. Neměli bychom peníze na plyn, na elektřinu ani na jídlo. Každopádně by se musely hodně zvednout poplatky klientům,“ řekl Strmeň.

Tentokrát Hvězda žádala ještě o vyšší částku než obvykle, protože budova potřebuje nová okna.

Z požadovaných třinácti milionů a dvou set tisíc korun by ale dostala pouhých pět milionů a tři sta tisíc korun.

S pouhým půl milionem se bude muset spokojit Charita, přestože žádala víc než jednou tolik. „Máme už své zkušenosti, protože v minulém roce to nebylo lepší. Pokusíme se napsat odvolání, budeme zkoušet sehnat sponzory, požádáme o granty,“ uvedla ředitelka oblastní charity Vyškov Markéta Pučánová. Charita je totiž samostatný subjekt a musí se spoléhat jen sama na sebe.

Aneta Dědičová