Třeba na Základní škole Purkyňova ve Vyškově si můžou v automatu koupit už jen mléčné výrobky. „Druhý automat, který u nás máme, je odpojený a s provozovatelem řešíme, že nezdravý sortiment vymění," sdělil ředitel Luděk Höfer.

Ve škole je nicméně k dispozici bufet, který provozuje soukromník. Tam si žáci stále můžou koupit sladkosti. Redaktor Vyškovského deníku Rovnost si při návštěvě bufetu všiml čokoládových tyčinek, sladkých koblih i limonád.

Provozovatelka sice ujistila, že je pouze doprodává, ale třeba sladké ovocné nápoje podle ní nejsou nezdravé. „Například na džusu Capri-Sonne nevidím nic špatného, stejně jako na polomáčených sušenkách. A máme i zelený čaj v lahvích," uvedla Renata Keresztesová.

Nezdravé nápoje
Vyhláška, která řekne, co jsou nezdravé potraviny, se teprve připravuje. Výživoví poradci v tom ale mají jasno i bez ní. „Když už dítě chce džus, doporučuji dát mu nějaký čerstvě vymačkaný fresh. A nejvhodnější je pro ně obyčejná voda z kohoutku," řekla Radka Burdychová.

Nápoje, které zmínila, ale jsou podle odbornice na zdravé stravování Radky Burdychové pro děti naprosto nevhodné. Největší problém vidí v glukózo-fruktózovém sirupu. „Zní to možná zdravě, ale opak je pravdou. Tento sirup se vyrábí převážně z kukuřice, takže nápoj určitě není oslazený něčím zdravým," informovala Burdychová.

Situace podle ní není lepší ani v případě lahví s čajem. „Většinou jde o aromatizovanou oslazenou vodu. Čaj bývá zastoupený v jednotkách procent," dodala.

Jasno do toho, co bude možné ve školách dostat, vnese až vyhláška. Začít platit má od příštího roku. Přestože nyní tedy ještě upřesňující informace nejsou, s předstihem se chystají s nezdravými potravinami skoncovat třeba na Základní škole Tyršova ve Slavkově u Brna. „Nějaké typicky nezdravé potraviny jsme tu v automatech neměli ani dřív. Co se týká chystané vyhlášky, aktuálně se dolaďují přesné nutriční hodnoty potravin, které provozovatel automatu prodává. Upřesní i náplně baget," informoval ředitel školy Jiří Půček.

Přesvědčený je nicméně o tom, že děti mají mít svačinu z domova. „Věci z automatů si mají nakupovat spíš ve výjimečných případech, například když si jídlo zapomenou," dodal s tím, že vyhláška ale obecně moc nezmění. „Když děti budou sladkosti chtít, koupí si je v nejbližším obchodě," myslí si Půček.

Některým ale zdravější sortiment vyhovuje. Například žák vyškovské základní školy v Purkyňově ulici Ondrej Bednárik chodí do bufetu pravidelně. „Většinou si kupuji výrobky z müsli, takže mi nějaké rušení čokolád a sladkostí nevadí. Raději mám zdravější svačinu," řekl chlapec.