Rada Slavkova už schválila libreto výstavy a uložila vedení zámku jeho realizaci, která je však podle ředitele památky Aleše Šilhánka v úplných začátcích. „Zatím nemůžeme ani odhadovat, kdy by výstava měla vzniknout a zahájit svou expozici. Každopádně se jedná o projekt, který navazuje na náš záměr starý už asi pět let. Už delší dobu pracujeme na tom, abychom k němu získali co nejvíc podkladů," upřesnil Šilhánek.

Libreto zpracovali pracovníci zámku, kteří podle Šilhánka stále přicházejí s novými myšlenkami a nápady. Některé z nich už se podařilo uskutečnit. „Máme například připravený takzvaný Slavkovský poklad, soubor starých stříbrných mincí a listin, mezi kterými nechybí ani listina krále Václava IV., kterou udělil počátkem patnáctého století městu jeho znak. Mezi tím, co se teprve snažíme získat, je pak například faksimile listiny z roku 1237, která obsahuje první písemnou zmínku o městu. Ta se v současné době nachází v Berlíně," naznačil Šilhánek.

Konečný rozsah expozice i doba jejího začátku bude z velké části záležet na penězích, které se podaří zámku získat. „Samozřejmě nějaké představy máme. Jednu etapu bychom chtěli věnovat architektuře zámku, další třeba sochám a jednu samozřejmě i napoleonské tematice. Ale na popsání přesnější podoby je ještě příliš brzo," podotkl ředitel památky.