V roce 2011 si půjčil dvacet milionů korun na stavbu Mateřské školy Zvídálek. Další dva úvěry ve výši šestnácti milionů město přijalo na koupi a rekonstrukci Společenského centra Bonaparte. A loni slavkovští zastupitelé kývli na další půjčku. „A to ve výši deseti milionů. Sloužila na koupi nového areálu technických služeb," informoval starosta Slavkova u Brna Michal Boudný. Splácet bude město ještě čtrnáct let.

Do budoucna už ale žádné další půjčky neplánuje. „Není důvod o tom ani uvažovat. Naopak, minulý rok jsme nechali refinancovat stávající úvěry a ušetřili tak městské pokladně milion dvě stě tisíc," připomněla místostarostka Slavkova Marie Jedličková. Podle ní byly všechny půjčky nutné. „Město novou školku potřebovalo. V podobné situaci byla radnice i v případě společenského centra. To totiž z poloviny patřilo městu a z druhé soukromému majiteli," popsala Jedličková.

9O tolik milionů korun se oproti minulému roku navýšil dluh Slavkova u Brna.

Dluh na chod města nebude mít podle Boudného žádný vliv. „Minulý rok auditorka uvedla, že dluh pro nás není ohrožující," ujistil Boudný. Dodal, že aktuálně radnice plánuje spustit dvě zásadní akce: opravu městského stadionu a přístavbu základní školy. „Na obě jsme získali významné státní i krajské dotace, takže nestojíme před otázkou dalšího úvěru," ujistil šéf úřadu.

Co se týká výše úvěrů, Bučovice jsou na tom o něco lépe. Za poslední volební období se jim podařilo nesplacené závazky snížit o přibližně jedenáct milionů. „Výše dluhu taky nyní činí necelých třiatřicet milionů korun," vypočítal vedoucí bučovického ekonomického odboru Michal Vrána.

Většinu peněz si město půjčilo mezi lety 2010 a 2012. Putovaly hlavně do infrastruktury města. „Jednalo se zejména o opravy škol, výstavbu biocentra, kanalizaci a zateplení bytových domů," vyjmenoval Vrána s tím, že ani u nich splácení dluhu chod Bučovic neomezuje. „Splátky jsou zapracované do rozpočtového výhledu a do rozpočtu," vysvětlil Vrána.

Zbylá tři města, Ivanovice na Hané, Rousínov i Vyškov, jsou bez dluhu. To se ovšem možná v Ivanovicích brzy změní. Tajemník Jan Kovář zmínil, že v budoucnu možná o úvěr zažádají. „V případě, že získáme dotaci na výstavbu domu s pečovatelskými byty, bude nutné čerpat úvěr na dofinancování. Předpokládáme, že půjčku budeme splácet asi pět roků," naznačil Kovář.

Také Vyškov stále patří mezi velmi malý počet měst v republice, která nemají dluh. V tuto chvíli na tom ani neplánuje nic měnit. A to přesto, že připravuje rekonstrukci zimního stadionu. „Zaplatí ji koncesionář a město mu bude částku splácet. To se ale do dluhové služby nezapočítává," upřesnila mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.

Podle ní má bezdlužnost pro Vyškov hned několik výhod. Například zvyšuje kredit města. „Zadluženost sledují poskytovatelé dotací i investoři a firmy, které chtějí ve městě podnikat. Absence dluhu se odráží i ve výsledku průzkumu Město pro byznys, který Vyškov v posledních letech označuje jako jedno z nejlepších míst pro podnikání v kraji. S podnikatelskými aktivitami pak souvisí zaměstnanost a nabídka služeb. Navíc dluhy s sebou nesou rizika. Třeba neschopnost je splácet. Ta přináší velké komplikace v činnosti samosprávy, což má i dopad na běžný život v obci," popsala Ryšánková.

Aktiva má i Rousínov. A ani on na tom v budoucnu nemíní nic měnit. „Bez dluhů jsme dlouhodobě, už zhruba šestnáct let. Pomáhají dotace. Aktuálně přestavujeme bývalé dílny v areálu Tyršova na dvě třídy. Což vyjde na necelých deset milionů. Dotace z ministerstva školství pokryje šest milionů korun. Za své pak opravujeme třeba chodníky a komunikace. Investujeme pochopitelně i do dalšího majetku města," přiblížil starosta Rousínova Jiří Lukášek. Navíc má město určitý balík peněz, který neutrácí. „Některé investice si šetříme, raději plánujeme dlouhodobě, než abychom vše utratili," dodal Lukášek.