Na straně příjmů a výdajů počítá se 107 miliony, což je zhruba o sedm milionů méně než letos. „Při přípravě rozpočtu jsme byli spíš opatrní, a to vzhledem ke zhoršené politické a bezpečnostní situaci v Evropě. Předpokládáme i určité negativní ekonomické dopady. I proto jsme se rozhodli, že například neuspokojíme v plné výši všechny požadavky našich příspěvkových organizací a městského úřadu. Plně budou pokryté pouze rozpočty škol," sdělila místostarostka města Marie Jedličková.

Jednou z příspěvkových organizací Slavkova je například zámek. Jak ale naznačila mluvčí radnice a památky Veronika Slámová, náklady na jeho provoz a chod v minulosti nebyly nikdy plně kryté z rozpočtu města. „Z velké části je platí i z provozu komerční činnosti. Máme příjmy ze vstupného, pronájmů, společenských akcí, prodeje suvenýrů a podobně," vyjmenovala Slámová.

O pět milionů víc

Co se naopak týká investic, město bude o něco štědřejší než letos. Při schvalování rozpočtu v závěru loňského roku na ně vyhradilo osm milionů korun. „Pro příští rok počítáme se třinácti miliony. Tři připadnou na odborné studie a projektovou dokumentaci, pět bude směřovat na rekonstrukci komunikací. Zbytek pak připadne například na opravu cihlových zídek na náměstí a na výstavbu cyklostezky ze Slavkova do Hodějic," vyjmenovala Jedličková.

Právě ta je jednou z nejvíc očekávaných akcí mezi Slavkovany. Z velké části ji nicméně zaplatí evropské dotace, město se na ní bude finančně podílet.

Ačkoliv se Slavkov chystá investovat víc než letos, podle radního Hynka Charvata by mohlo uvolnit ještě vyšší částku. „Byl bych rád, kdyby byl objem rozpočtu vyšší a na investice směřovalo víc peněz. Kromě stavby cyklostezky do Hodějic je nutné opravit chodníky, kterým by v rozpočtu slušela větší pozornost. Na druhou stranu respektuji realitu, ve které se nacházíme. V současném stavu musíme zkrátka udržet služby, které obyvatelům nabízíme," řekl Charvat.

Souhlasí s ním například Slavkovan Marek Minařík. „Údržba cest by určitě měla být pro vedení města prioritou. Také by se ale mělo víc investovat do oblasti sportu. Uvítal bych, kdyby tady vzniklo třeba hřiště s umělým trávníkem nebo tenisová hala," přeje si Minařík.

Radnice však v příštím roce žádné zásadní investice do sportovišť neplánuje. Nicméně to podle Slámové neznamená, že projekty, které v této oblasti připravují, nemají šanci na získání dotace. „A tedy následného spolufinancování podle pravidel daného fondu. Kromě cyklostezky je v této fázi skatepark v areálu městského stadionu, ve fázi studie se pak nachází rekonstrukce samotného stadionu, zejména atletické dráhy," vzkázala.

Zároveň poukázala, že ve Slavkově funguje velké množství sportovišť, které může využívat i veřejnost. Zmínila třeba vyhřívanou zimní tenisovou halu, městské koupaliště, golfové hřiště, několik tělocvičen.

Stejně jako v uplynulých letech rozpočet pro příští rok myslí i na splácení dluhů, které ve Slavkově činí desítky milionů korun. „Zakomponovali jsme do něj splátky úvěrů přesahující devět milionů. To považuji za úspěch, zadluženost města se tak rapidně sníží. Čerpat dlouhodobý úvěr zatím neplánujeme. Pokud se nám podaří během roku získat dotační tituly na některou z investičních akcí, budeme si muset vzít překlenovací úvěr. Ten splatíme hned, jak dotaci obdržíme," přiblížila Jedličková.

Opoziční zastupitelé, které redakce Vyškovského deníku Rovnost oslovila, se podle svých slov ještě s materiálem, o kterém se bude rozhodovat na prosincovém zasedání, nestihli hlouběji seznámit. „Zatím proto nejsem schopný se k rozpočtu blíž vyjádřit," uvedl zastupitel Ivan Charvát.

ZDENĚK KOUSAL