Město proto v pondělí vypsalo výběrová řízení na obě dvě několikamilionové rekonstrukce. Lhůta pro přihlášení končí za třináct dní. Nového vzhledu se letos díky opravám dočká například erb rodu Kouniců.

Fasádu zámku už město opravuje několik let, doufá však, že příští rok už bude úplně hotová. „Na letošní část rekonstrukce, na kterou jsme teď vypsali výběrové řízení, máme slíbenou třímilionovou dotaci od ministerstva kultury,“ řekl starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát.

Dotace od ministerstva pokryjí osmdesát procent částky na opravu. Zbylých dvacet procent doplatí město. „S touto částí oprav fasády začneme podle plánu prvního června, hotové budou snad do listopadu,“ doufá vedoucí investičního odboru slavkovské radnice Petr Lokaj.

Provoz zámku tím nijak neutrpí. „Rekonstruovanou část fasády samozřejmě pokryje lešení, ale zámek se opravuje už několik let, takže jsou na to lidé zvyklí a uvnitř to vůbec nepoznají,“ ujistil Lokaj.

Až město dokončí opravy fasády, přijde na řadu například rekonstrukce valů nebo obou pater bývalých koníren zámku, která má stát přes třicet milionů korun.

Stejně jako opravu zámku, i rekonstrukci radniční střechy si město naplánovalo na několik let. „Letos sice opravy začnou, ale finančně bychom to za jeden rok ani s dotací od ministerstva nezvládli. Práce jsme si proto rozplánovali na tři roky, hotové mají být v roce 2013,“ vysvětlil Lokaj.

Střecha v žalostném stavu

Oprava střechy renesanční radnice, která je stejně jako zámek pod dohledem památkářů, vyjde na pět milionů korun. „Letos nám ministerstvo přispěje pěti sty tisíci korun, my musíme dodat stejnou částku, protože vyžadují padesátiprocentní spoluúčast města,“ podotkl Lokaj.

Střecha radnice se dočká díky opravám nových krovů, krytiny a dalších dřevěných prvků, které už jsou v žalostném stavu.

Renesanční radnice i barokní zámek jsou pod bedlivým dohledem památkářů, kteří hlídají, jestli rekonstrukce nějakým způsobem neporušuje nařízení. „Oba dva objekty sledujeme, i když nejsou přímo ve správě památkového ústavu. Účastníme se kontrolních dní, zatím nejsou žádné potíže a všechno je tak, jak má být,“ uvedl náměstek pro památkovou péči brněnských památkářů Zdeněk Vácha.

Kromě dvou velkých rekonstrukcí má Slavkov pro letošek v plánu také několik dalších investičních akcí, které z městského rozpočtu ukrojí několikamilionové částky. „Dva a půl milionu korun například dáme do opravy domu číslo 123 na Palackého náměstí. V tomhle případě se musíme obejít úplně bez dotace,“ upozornil vedoucí investičního odboru Lokaj.

Další miliony korun město utratí za rekonstrukci zdevastovaného přestupního uzlu u železničního nádraží nebo za výstavbu nové mateřské školy Zvídálek u základní školy Komenského.