Masivní dveře slavkovského zámku se už zítra otevřou a návštěvníky nechají nahlédnout do dob dávno minulých. Pomyslný stroj času přetočí svá kolečka na osmnácté století, na dobu reprezentovanou dobovými kostýmy velkého Napoleona, jeho ženy Josefíny, nebo třeba věrného maršála Berthiera.

Napoleonské dny tak i letos nabízejí návštěvníkům neobvyklou podívanou. „Kvůli ekonomické krizi nás sice omezují prostředky, ale úroveň akce rozhodně neklesá,“ zdůraznila referentka slavkovského odboru pro rozvoj regionu a kultury Tereza Cenková.

Už zítra rozloží tak jednotlivá vojska v zámeckém parku ležení. Na milovníky hudby pak bude útočit už dvanáctý ročník festivalu Folk a country, který proběhne od devatenácti hodin. Zahájí ho legenda českého banja Vojta Zícha. Jeviště pak ovládne Robert Křesťan, kterého vystřídá vystoupení skupiny Druhá tráva.

Kolébka vítězství slavného Napoleona si na hlavním sobotním programu dala opravdu záležet. Tradiční několikatisícová návštěvnost je toho živým důkazem. „Napoleonských dnů se vždy účastním a z vlastní zkušenosti mohu doporučit kostýmované přehlídky v historickém sálu zámku, které zájemci uvidí od desíti do šestnácti hodin. Událostí mezinárodního formátu pak bude sedmý ročník výstavy vín Grand Prix Austerlitz 2010. Degustační poplatek dvě stě padesát korun zahrnuje skleničku, katalog, degustační vzorky a k ucelení příjemného prožitku zahraje cimbálová kapela Ponava Brno,“ lákala Cenková.

Všechny tři dny se ponesou v duchu tehdejší doby, stejně tak i sobotní jarmark v zámeckém parku, na který vznesla zvláštní důraz pracovnice slavkovského zámku Hana Lokajová. „Ráda bych upozornila na volný vstup do areálu parku a jeho otevírací dobu od deváté do devatenácté hodiny. Lidé budou mít k dispozici až devadesát stánků spolu s ukázkami dávných řemesel. Nebudou chybět dřevěné hračky, historické sklo nebo i přírodní kosmetika,“ popsala Lokajová.

Hlavní program pak nebude patřit nikomu jinému, než mužům v uniformách. „Je to sice zábava, ale svým způsobem také pocta. Navíc když se tomu člověk věnuje, musí znát i historii s danou dobou spojenou. Letos se oslavy nesou v duchu 210. výročí bitvy u Marenga,“ připomněla Šárka Rozsypalová, která se oblékne do francouzské uniformy.

Celý den budou lidé moci vzhlížet k vojákům při jejich výcvicích a manévrech, jež vyvrcholí bitevní ukázkou. Sobotní program ukončí už tradiční defilé s ohňostrojem.

Neděle pak zahrnuje ukázku bitvy s odlišným scénářem a před polednem zakončení celé akce slavnostním nástupem v horním parteru parku. „Samozřejmě se jedná o jednu z akcí, které jsou pro naše městečko typické. Myslím, že v minulých letech se nám podařilo nastartovat velmi dobrý program, přičemž výrazným pomocníkem nám bylo počasí. V jeho přízeň doufáme i letos. Já osobně doporučuji páteční country festival, který měl sice v minulých letech menší účast, ale je to moje srdeční záležitost,“ smál se starosta města Ivan Charvát.

Program:

Pátek 13.srpna

19.00–24.00 Folk a country na zámku

Sobota 14.srpna, zámecký park

09.30 Nástup jednotek (za zámkem)
09.45–12.00 Výcvik a manévry
15.00–16.00 Bitevní ukázka
21.00–21.45 Přehlídka za zámkem zakončená ohňostrojem

Neděle 15.srpna, zámecký park

09.30 Nástup jednotek (za zámkem)
09.45–10.30 Výcvik a manévry
10.30–11.30 Bitevní ukázka
11.30 Přehlídka a zakončení akce (za zámkem)

VERONIKA GECOVÁ