Lidé z Vyškovska, kteří mají problém sehnat zubaře, si můžou oddechnout. Ve Slavkově u Brna totiž po Novém roce otevírá nová zubní ordinace. Pomůže tak zvýšit šanci na zaregistrování, která není v okrese příliš vysoká. Zubaři navíc stárnou.

Nová zubní ordinace je tak spíš raritou. „V Okresní stomatologické komoře Vyškov evidujeme jedenáct praktických zubních lékařů a jednoho ortodontistu, všem je přes šedesát let. Všichni zatím své povolání vykonávají,“ uvedla tajemnice České stomatologické komory Zina Sladkovská.

Už teď se můžou pacienti k novému zubnímu lékaři zaregistrovat nebo objednat na prohlídku. „Zaregistrujeme každého, kdo má zájem. Zatím jsme v ordinaci žádný strop nestanovili, takže nikoho neodmítneme. Své služby nabízím nejenom obyvatelům Slavkova, přijít můžou i lidé z okolí,“ podotkl nový zubař Martin Hroza.

Jen pro jednotlivce

Nové pacienty přibírají i zubaři, kteří už své ordinace provozují delší dobu. Šanci však mají jen jednotlivci. Seznam zubařů je možné najít na internetových stránkách České stomatologické komory. „Pokud k nám do ordinace přijde nový pacient se žádostí o registraci, tak ho přijmeme. Nejlepší je si telefonicky domluvit termín vstupní prohlídky, kde všechno potřebné vyřídíme,“ řekla zubařka z Bučovic Alena Knápková.

Ne všichni zubaři, kteří volná místa mají, jsou však v seznamu uvedení. „Seznam aktualizujeme na základě telefonických a e-mailových žádostí zubních lékařů. Tato služba pacientům je dobrovolná, založená pouze na ochotě zubaře se na ní podílet. Při množství lékařů v seznamu ani není v našich silách prověřovat, jestli už svou kapacitu naplnili. Až na výjimky ale o vyřazení ze seznamu sami žádají,“ vysvětlila Sladkovská.

Několik posledních míst nabízí také Jiří Wolf, který svou zubařskou ordinaci provozuje ve Vyškově už třináct let. „Lidé se pořád hlásí, tak je přijímám. Mám už ale jen několik míst, než se mi kapacita naplní,“ upozornil zubař, který bere i handicapované pacienty.

Zdravotně postižení pacienti se můžou objednat také ve Slavkově. „Musíme se ale nejdřív domluvit, protože do ordinace vedou čtyři schody a tak je pro ně přístup obtížnější. Ale třeba s kočárkem se tam dá bez problémů vjet, jsou tam široké dveře,“ poznamenal Hroza.

Ve všední dny

Nová zubní ordinace bude fungovat ve Slavkově od pondělí do pátku. „Pro své pacienty chystám také internetový formulář, přes který si budou moci objednat termín prohlídky. Počítám také s tím, že bych pro ně zřídil i určitou formu zubní pohotovosti. Bude to takový bonus pro ty, kteří budou pravidelně chodit na prohlídky a pečovat o svoje zuby,“ doplnil Hroza.

Při hledání nového lékaře, a to nejenom zubního, může pomoct i zdravotní pojišťovna, u které je pacient registrovaný. „V případě, že klienti hledají zubaře, který ještě registruje nové pacienty, se můžou obrátit na referát zdravotní péče na příslušném pracovišti naší pojišťovny. Naši klienti tuto možnost využívají. Stejně jim poradí také na Oblastní stomatologické komoře a na internetu,“ uvedla Marcela Kvapilová ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.