Ne všichni rodiče mají možnost dát po skončení mateřské dovolené dítě do školky. Ve Slavkově u Brna se problém nedostatku míst v mateřince vyhrotil a rodiče napsali otevřený dopis tamní radnici. Ta se nakonec rozhodla vyjít nespokojeným obyvatelům vstříc, ale až pro příští školní rok.

Zastupitelstvo totiž v pondělí schválilo výstavbu nové mateřinky v bývalé restauraci Gól na sídlišti Zlatá Hora. Město se kvůli tomu zadluží až do výše dvaceti milionů korun. „Kupní cenu objektu jsme s firmou SFK Slavkov domluvili na dvanáct až dvanáct a půl milionů korun. První splátka má činit tři miliony, zbytek peněz bychom společnosti zaplatili postupně během následujících několika let. Rekonstrukce budovy vyjde na dalších pětadvacet milionů korun,“ nastínil starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát na pondělním jednání zastupitelstva, na které se přišlo podívat asi patnáct rodičů.

Slavkovská mateřská školka Zvídálek má nyní tři pobočky, na Komenského náměstí, na Koláčkově náměstí a na Malinovského náměstí. Jejich kapacita je celkem sto jedenadevadesát míst. Letos dost možná stačit nebude. „Volných míst bude pro příští školní rok asi dvaašedesát, k orientačnímu zápisu přitom přišlo třiadevadesát dětí. Nicméně zatím třeba nevíme, kolik z nich bude mít odklad. Přesná čísla budeme znát až po řádném zápise, který se uskuteční od 17. do 19. května,“ informovala ředitelka mateřské školy Zvídálek Eva Jurásková.

Jedním z rodičů, jehož dítě se do školky pravděpodobně letos nedostane, je Pavla Blackmore. „Nejspíše ho budou hlídat matka s otcem, anebo se vzdám práce a budu bez peněz doma. Třeba jedné mojí známé se zas o dítě stará prababička,“ řekla nedávno Blackmore. Právě ona je spolu s dalšími čtyřmi matkami autorkou otevřeného dopisu slavkovské radnici, ve kterém na problém upozornila.

Zastupitelé se domnívají, že počet dětí ve městě v příštích letech ještě vzroste kvůli nové výstavbě v lokalitě Zelnice. Problém je podle nich navíc s mateřskou školkou v Malinovského náměstí. Ta totiž nepatří městu, ale kongregaci Chudých školských sester naší Paní. „Sestry mají zájem během dvou až tří let převzít tuto školku do své péče. Již teď je jedna ze tří tříd zaměřená na církevní výchovu,“ upřesnil Charvát.

V nové školce na sídlišti Zlatá hora mají v příštím školním roce vzniknout tři oddělení. Každé z nich bude mít kapacitu osmadvacet dětí. V objektu se bude nacházet také kuchyň a jídelna. V budově časem vznikne také čtvrté oddělení, ale uvažované prostory má ještě po následující tři a půl roky pronajaté společnost Protisk. „Ta prostory potřebuje pro svůj sklad. Pokud se ale podaří třeba udělat přístavbu, kam by firma mohla svoje věci dát, je možné, že čtvrté oddělení ve školce vznikne již dříve,“ uvedl Charvát.

Ředitelka školky Eva Jurásková navrhované řešení ocenila. „Koupí budovy by se ve městě rychle vyřešila situace v předškolním vzdělávání. Z možností, které se nabízejí, objekt restaurace Gól vychází nejlépe. Jsme z něj nadšení,“ prohlásila Jurásková.

Zastupitelé se po diskusi nakonec rozhodli výstavbu nové mateřské školky ve Slavkově podpořit. Třináct z nich hlasovalo pro, jeden se zdržel, proti nebyl nikdo. Zastupitelé souhlasili s koupí pozemku a budovy a pověřili radu města, aby dojednala podmínky kupní smlouvy. Rada města také dostala za úkol na příští jednání zastupitelstva připravit návrh financování projektu.