Podle hrubých odhadů úředníků na ministerstvu financí poklesnou příjmy města na daních do konce roku o dvanáct milionů. „Na výboru se tím intenzivně zabýváme. Nejsem si ale jistý, zda bude prozatímní úspora na výdajích dostačující. Vyhodnocení chystáme v nejbližších dnech v návaznosti na hodnoty za třetí čtvrtletí,“ uvedl opoziční zastupitel Ivan Charvát.

Město vezme vše do úvahy při přípravě rozpočtu pro příští rok. „Zanalyzujeme neinvestiční výdaje a zvážíme priority v oblasti investic. Při tvorbě rozpočtu očekávejme výrazné snížení výdajů oproti minulému období,“ vysvětlila místostarostka.

Avizované zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu je však pro rozpočet další velká hrozba. „Znamenaly by další snížení příjmů o devět až dvanáct milionů korun,“ vyčíslila Jedličková.

Ilustrační foto.
Už mě nenajdeš, nechala vzkaz a zmizela. Při obřím pátrání ji objevili u rybníka

Očekávanou významnou investicí bude přitom oprava hlavního průtahu Slavkovem silnice III/0501. „Kraj přispěje přibližně šestašedesát milionů korun a Slavkov se bude podílet dalšími dvaadvaceti miliony. Výběrové řízení na zhotovitele odstartujeme už letos v říjnu. Se stavbou pak začneme od března příštího roku do listopadu 2022,“ informoval náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Šest milionů za nemovitosti

Místní přitom vyhlížejí po městě další. „Rekonstrukce chodníků na Jiráskově ulici se řeší přes dva roky. Snad se brzo zadaří,“ komentoval třeba Roman Trantina.

Zastupitelé již schválili chválili zvýšení místního koeficientu u daně z nemovitostí z hodnoty 1 na hodnotu 2 s platností od příštího roku. „Není to tak velké navýšení jako v jiných městech, ale přesto by se měl výběr daně zvýšit přibližně o šest milionů korun,“ komentovala Jedličková.

Ilustrační foto.
Kruhový objezd ve Slavkově dokončí dříve. Pro řidiče připravili nové objížďky

Ne všichni s takovým postupem souhlasí. „V prvé řadě mělo vedení města hledat úspory v rozpočtu jako celku a až poté popřípadě přenést zátěž na poplatníky této daně, mezi které patří místní, podnikatelé i firmy. I s ohledem na vývoj dopadů pandemie to mohlo vhodněji načasovat,“ tvrdil Ivan Charvát.

Ztráta na daních:

Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl výpadek příjmů z rozpočtového určení daní na deset milionů korun.

Podle odhadů ministerstva financí bude do konce roku dvanáctimilionový. Pomáhá příspěvek od státu.