Delší dobu se potýkají zastupitelé i obyvatelé Slavkova u Brna s problémy ohledně mateřské školy. Jednak je její kapacita nedostačující a potom školka na Malinovského náměstí patří kongregaci Chudých školských sester naší Paní, které tam chtějí příští rok zřídit vlastní školku. Zastupitelé města proto řešili jak postupovat dál.

Původně zastupitelstvo schválilo rozšíření stávající školky nebo výstavbu nové mateřinky v bývalé restauraci Gól na sídlišti Zlatá Hora. Podle odborníků ale není rozšíření školky na Koláčkově náměstí možné a zavrhli jako nevyhovující i lokalitu na Zlaté Hoře.

Překvapivě ale přišli se zajímavým řešením. Rozhodli se školku přesunout do budovy Základní školy Komenského do severního křídla, ke kterému přistaví část pro školku a využijí také některé stávající třídy pro potřeby školky. Kabinet chemie a další místnosti severního křídla přesunou do jiné části školy.

„Kdyby bylo málo dětí, přestěhované třídy by se daly znovu využít pro potřeby školy. Stavba by podle odhadů měla stát dvacet tři milionů korun bez DPH. V tomto ohledu by byla Zlatá Hora levnější. Na Komenského ale ušetříme za pozemek a kuchyň, další výdaje by byly šatny. Celkově je tedy budova základní školy výhodnější. Je tam sice potřeba drobné kácení zeleně a přeložka vodovodu, ale zlepší to komfort školy a navíc bude lépe přístupná pro vozíčkáře,“ informoval jeden z projektantů.

Podle jeho slov by školku stihli postavit včas, aby ji v novém školním roce 2011/2012 mohly od září navštěvovat. Školka by měla být umístěna ve čtyřech patrech budovy. Návrh také obsahoval dvě verze střechy. Pracovníků městského úřadu se více zdála střecha plochá.

Zastupitelé měli k projektu několik dotazů. Upozornili hlavně na to, že lokalita je chráněná a projekt se nemusí líbit památkářům, peněz stojí projekt také dost. „Kraj školky dotací podporuje, proto se na něj obrátíme,“ vysvětlil starosta Slavkova Ivan Charvát.

Se stavbou by se ale každopádně mělo pospíšit. Kongregace chudých školských sester naší Paní, kterým budova školky na Malinovského náměstí patří, se chce do školky nastěhovat třicátého června příštího roku. „Sestry jsou vlastníky budovy a chtějí mít mateřskou školu ve vlastní režii s křesťanskou výchovou a od září 2011 ji chtějí otevřít,“ potvrdil místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.

Nový plán přístavby k Základní škole se velmi líbil i ředitelce mateřské školy Zvídálek Evě Juráskové. „Tato lokalita nabízí větší možnosti než Zlatá Hora. Můžeme využít školní tělocvičnu, ušetříme za budování kuchyně, park máme na dosah a daleko to není ani k Domu dětí a mládeže Slavkov, ve kterém některé děti navštěvují kroužky,“ vypočetla výhody Jurásková.

Problém s kapacitou ale zatím zůstává. Volných míst ve školce je málo a někteří rodiče tak možná budou muset zůstat s dětmi nadále doma. Jedním z rodičů, jehož dítě se do školky pravděpodobně letos nedostane, je Pavla Blackmore. „Nejspíše ho budou hlídat matka s otcem, anebo se vzdám práce a budu bez peněz doma. Třeba jedné mojí známé se zas o dítě stará prababička,“ řekla nedávno Blackmore.

V květnu se k zápisu hlásilo třiadevadesát dětí, všechny ale školka vzít nemůže. „Odchodem dětí do základních škol se nám uvolnilo šedesát míst. Víc dětí vzít opravdu nemůžeme,“ řekla Jurásková. Situace se tedy změní až za rok. Do té doby si někteří rodiče musí poradit jinak.