Cílem je určit nejdříve v jednotlivých krajích a poté za celou republiku pořadí měst, která mají nejlepší podmínky pro podnikání. Už potřetí za sebou vyhrál klání v Jihomoravském kraji Slavkov u Brna.

Město pro byznys je srovnávací výzkum, do kterého se města nepřihlašují, ale jsou do něj zařazena automaticky. „Do výzkumu je zařazeno dvě stě sedmadvacet obcí s rozšířenou působností. V jedné z kategorií města hodnotí i podnikatelé, kteří v nich působí. V celé republice se vyjádří na deset a půl tisíce podnikatelů,“ poznamenala mluvčí projektu Město pro byznys Eva Moniová.

Jednotlivá města jsou hodnocena podle padesáti kritérií rozdělených do šesti kategorií. „Města hodnotíme podle podnikatelského prostředí, kvality lokality, přístupu veřejné správy, podmínek pracovního trhu, cenových podmínek ve městě a výzkumu mezi podnikateli,“ vyjmenovala Moniová. Právě Slavkov letos uspěl díky cenovým podmínkám a situaci na místním pracovním trhu.

Vítězství v letošním ročníku soutěže potěšilo slavkovského starostu. „Vyhlášení výsledků jsem se nemohl zúčastnit, takže jsem příjemně překvapen. Konkrétní výsledky budu ještě analyzovat. Za výsledkem určitě stojí trend z minulých let, kdy se městu dařilo získávat dotace a také dobrá komunikace s podnikateli, které se snažíme vtáhnout do dění ve městě. Ve Slavkově také působí spíš malé a střední úspěšné firmy, kterých se příliš nedotkla ekonomická krize,“ uvedl k umístění Slavkova starosta Ivan Charvát.