Mezi nominovanými z celé České republiky se objevil také slavkovský zámek. Přestože zatím nedosáhl na tento významný titul, jeho šance jsou podle pracovníků ministerstva stále hodně vysoké. „Nedávno se uskutečnilo první kolo výběru. Ministerstvo mohlo podle pravidel vybrat jen čtyři památky, mezi nimiž Slavkov není. Je ovšem pořád žhavým favoritem,“ potvrdil pracovník odboru pro Evropskou unii ministerstva kultury Zdeněk Příhoda.

Podle něj zástupci rezortu znovu zasednou příští týden v Avignonu. Tam se budou radit, jak dál postupovat při výběru památek, jež se mají objevit na seznamu. „Předpokládám, že se v nejbližší době bude konat druhé kolo. V něm by se měl právě Slavkov dostat na listinu,“ uvedl Příhoda.

Zda tomu tak opravdu bude, by mělo být jasné na konci příštího týdne. Alespoň to tvrdí ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. „Slavkov každopádně z nominace nevypadl. Bude vypsané druhé kolo a je takřka na sto procent jisté, že se na seznam evropského kulturního dědictví dostaneme,“ doufá Šilhánek.

DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM