DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Pustit se do stavby v záplavové zóně s rizikem, že banky právě kvůli tomu neposkytnou úvěry. To by měla podstoupit brněnská dodavatelská firma , která má podle smlouvy stavět bytovky ve slavkovské lokalitě Zelnice poblíž řeky Litavy.

Ta chce ovšem od záměru upustit. „Nemůžeme začít stavět, dokud místo nebude v pořádku. Za jak dlouho je radnice schopná udělat tam protipovodňová opatření? Nemůžeme čekat několik let. Leží nám v tom peníze. Pokud se problém brzy nevyřeší, nezbude nám nic jiného, než od smlouvy odstoupit,“ upozornil jednatel firmy Jiří Kaláb. Jenže radnici se to moc nezamlouvá. Kromě toho, že chce podpořit bytovou výstavbu ve městě, chrání si také svých patnáct milionů, za něž společnosti prodala pozemky.

Jak podotkl slavkovský zastupitel Jiří Matyáš, pro podnik nebude jednoduché upustit od záměru. „Smlouva je jasně daná. Pozemky firma kupovala s tím, že byla seznámená s jejich stavem. Navíc se v ní nepíše nic o tom, že by od ní po zjištění tak závažných skutečností mohla ustoupit. Takže to nepůjde jen tak,“ nechal se slyšet na posledním zasedání slavkovského zastupitelstva Matyáš.

Přestože společnost Kaláb už nemá takový zájem o výstavbu na Zelnicích, po Matyášových slovech byli její zástupci ochotní ke kompromisu. „Pokud nám město nebude počítat sankce za dobu, kdy se na pozemku nebude nic dít kvůli tomu, že jde o záplavovou zónu, nebudeme mít důvod od smlouvy ustoupit,“ polevil Kaláb.

Zastupitelé ovšem stále nejsou rozhodnutí, jak situaci řešit. A místo má být podle Kalábových informací čisté, tedy má být odstraněný problém se záplavovým územím, do konce června 2011. „Kdybychom do té doby měli platit penále, přijdeme o miliony,“ naznačil jednatel podniku.

To samozřejmě není v zájmu firmy, ale ani města. Jeho zástupci jsou totiž také ochotní dohodnout se. „Navrhuji, abychom sankce pozastavili do té doby, dokud nebude zmíněná komplikace vyřešená. Na nějaký kompromis bychom přece měli přistoupit,“ uvedl slavkovský zastupitel Petr Kostík.

I přes mnohé další návrhy je však situace už několik měsíců na mrtvém bodě. Zastupitelé nyní odložili projednávání celé smlouvy a její doplnění o dodatky na své další zasedání.

Přesto ovšem na Zelnicích možná už brzy nové bytovky vyrostou. Firma Kaláb totiž není jediná, kdo tam od města koupil pozemky. Další je podnik M plus, který nedávno požádal o stavební povolení.