Nejpříjemnější splácení se týká Ivanovic na Hané. Město sice ještě nemá schválený rozpočet, jeho vedení však počítá se splácením závazků, které má. „Je to nicméně už poslední rok. Máme totiž dluh za stavbu kanalizace ve Chvalkovicích, ten ale letos doplatíme, takže do příštího roku by už město mělo vstupovat s čistým štítem," naznačil starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Na nové kolegy

Takový výhled můžou zvrátit jedině městští zastupitelé. „Letos splatíme dva miliony a sto pětadvacet tisíc korun. Peníze budou rozdělené do čtyř čtvrtletních splátek. Ke konci roku bychom tedy měli být zcela bez dluhu. Záležet však bude na rozhodnutí zastupitelů. Bude se totiž teprve schvalovat rozpočet, a kdyby zastupitelé rozhodli, že se město pustí do něčeho, na co si bude muset půjčit, situaci by to pochopitelně změnilo. Osobně to ale považuji za velmi nepravděpodobné," naznačila vedoucí odboru financí a sociálních věcí Helena Albrechtová.

Takový krok by totiž přehazoval závazek na nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb. „Podle mě se takovému kroku budou chtít vyhnout," myslí si vedoucí.

Ještě několik let se budou muset se splácením smířit v Bučovicích. Do letošního rozpočtu město zařadilo splátky nepatrně přesahující tři miliony a šest set tisíc korun. „To je o sto šedesát tisíc méně než v loňském roce. V nejbližší době se nicméně výrazné zlepšení nerýsuje. Splácíme větší množství menších úvěrů, dlužíme například za koupaliště. Výrazněji oddechnout by si proto město mělo po roce 2016. Do té doby má být většina dluhů umořená," nastínil místostarosta Bučovic Jiří Horák.

I vysoké úroky

Nejvíc ze všech měst Vyškovska musí na splácení pohledávek vynakládat Slavkov u Brna. Ten letos do splátek nalije sedm milionů a osm set tisíc korun. „Největší jsou úvěry, které nám zbyly z výstavby mateřské školy, z oprav střech slavkovského zámku a také oprav Husovy ulice," vyjmenovala vedoucí slavkovského finančního odboru Simona Vaňková. Slavkov jen na úrocích zaplatí za letošek osm set tisíc korun.

Zda už je město zadlužené moc, nechce příliš hodnotit například Slavkovanka Hana Žilková. „Jsem už starší člověk, takže tyhle věci raději nechávám na mladších. Nedokážu úplně posoudit, zda už je dluh velký nebo ne. Osobně jsem ale přesvědčená, že zadlužování je věc, které by se všichni včetně měst i vesnic měli snažit v maximální možné míře vyhnout. Zastupitelé by proto měli v budoucnu hlavně hledět na to, aby to se zadlužením nepřehnali," myslí si Žilková.

Podobně pohledávky vnímá i Věra Gargošová. „Rozumnější je začínat jen ty akce, na které má město peníze. Pochopitelně můžou nastat výjimečné situace. Ve chvíli, kdy je rozjetých několik akcí, mi nepřipadá dobré vytvářet další závazky," řekla Slavkovanka.

Podle vedení radnice je ale současná dluhová zátěž města únosná. „Splácení netěší nikoho. Na druhou stranu jsme ale při přijímání úvěrů mysleli na to, že si můžeme půjčit jen tolik, kolik si můžeme dovolit. To znamená, že splácení ani v jednom případě neurychlíme nebo naopak nezpomalíme," zmínil před časem místostarosta Jiří Doležel.

V Rousínově naopak vylepšily rozpočet přebytky z předchozích let. Město tak hospodaří bez dluhů. „Situace je vlastně přesně opačná. Letošní rozpočet podpoříme úsporami z dřívějška. Ty poputují na plánovanou rekonstrukci Sušilova náměstí," konstatoval starosta Rousínova František Havíř. O žádné drobné se přitom nejedná. Do náměstí investují pětadvacet milionů.

Bez dluhů hospodaří i Vyškov. „Díky bytovému fondu jsme se úvěru vyhnuli," připomněla mluvčí radnice Petra Bezdomniková. Právě nakládání s penězi z bytového fondu ale před časem nadzvedlo ze židle několik zastupitelů. Peníze, které město prodejem bytů získalo, nešly na zlepšení úrovně bydlení, ale do projektů, jakým byla třeba oprava Greplova domu.