Slavkov má podle sociologů a datových expertů v porovnání s jinými místy nadstandardní počet lékáren, bankomatů, restaurací nebo praktických a dětských lékařů. „Velmi dobře si stojí i v jednotlivých oblastech týkajících se materiálního zabezpečení občanů, Slavkované se jen zřídka ocitnou v hmotné nouzi nebo exekuci. Řadí se také mezi obce s nadprůměrným zájmem o obecní a krajské volby,“ popsala mluvčí radnice Veronika Slámová.

Připustila i stinné stránky související s přetlakem obyvatel a jejich nároků. „Ty se odrazily zejména v oblasti kapacity mateřských škol i dostupnosti bydlení, problematická je také oblast kvality ovzduší a železničního napojení. Mírný sestup statistici zaznamenali v oblasti indexu stěhování mladých a indexu přírůstku obyvatelstva. Oproti jiným městům má Slavkov také nízký index sounáležitosti, který hodnotí počet spolků. Ve statistikách se naopak promítla výstavba dvou obchodních center,“ doplnila Slámová.

Ilustrační foto.
Křižovatku na D46 u Vyškova silničáři zmodernizují za více než půl miliardy

Zveřejněná data ještě stále pracují s fakty roku 2021. „Výsledky průzkumu jsou na jednu stranu velmi potěšující, na druhou stranu je to obrovský závazek. I zde se více než kdy jindy ukazuje fakt, že každá mince má dvě strany. Se zvýšenou poptávkou i tlakem na rozvoj města samozřejmě vznikají problémy, které se musí řešit možná mnohem rychleji a urgentněji, než tomu je v jiných regionech. Proto jsem rád, že už v příštím roce zahájíme stavbu školky na Koláčkově náměstí a podnikáme kroky k úspěšnému startu výstavby svazkové školy,“ dodal starosta Slavkova Michal Boudný.

Z dalších měst na Vyškovsku se celorepublikově v indexu umístily na třiadvacátém místě Bučovice, které jsou na jihu Moravy jedenácté. Následuje dále Vyškov na třicátém místě v celostátním žebříčku, zatímco v kraji následuje z dvanáctého místa právě Bučovice.

INDEX KVALITY ŽIVOTA:

1. Říčany.
2. Praha.
3. Brandýs nad Labem.
4. Hustopeče.
5. Černošice.
6. Židlochovice.
7. Slavkov u Brna.
8. Rosice.
9. Brno.
10. Třeboň.
23. Bučovice.
30. Vyškov.