Město s velmi výhodnou polohou, které láká nejen nové obyvatele, ale také stavebníky. Tak hodnotí Slavkov u Brna realitní makléři a jejich slova potvrzuje například skutečnost, že zájem o stavbu bytových i rodinných domů je tam stále veliký.

Pozemků, na nichž můžou nové domy vznikat, je ovšem jako šafránu. Poslední místa už skoupili investoři či stavební firmy. Stavební boom tak v nejbližší době zažije sídliště Zlatá Hora.

„Sdružení majitelů pozemků tam plánuje postavit rodinné domy. Vytvoří tam inženýrské sítě a chtějí, aby město udělalo komunikaci. Schvalování smlouvy budeme řešit na pondělním zastupitelstvu,“ uvedl slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Naproti rodinných domů vyrostou bytové. Ty se na sídlišti Zlatá Hora chystá postavit brněnská firma, která buduje bytovky v Bučovicích. „Na Zlaté Hoře jsme postavili už tři bytové domy a rádi bychom ve výstavbě pokračovali. Zákazníci byli spokojení a dokonce už víme o dalších zájemcích, kteří by tam chtěli bydlet,“ svěřil se syn majitele podniku Pavel Čáslava mladší.

Protože ovšem v místě, kde mají bytovky vznikat, chybí inženýrské sítě, bude je firma muset vybudovat. Podle místostarosty Slavkova u Brna se brněnská společnost zatím nedohodla se sdružením vlastníků na možnosti, že by při jejich výstavbě postupovali společně. „Navrhovali jsme jim to, ale zatím k dohodě nedošlo,“ potvrdil Doležel.

Zatím však ještě mají oba investoři čas na to, aby se dohodli. Jak uvedl vedoucí odboru rozvoje a investic slavkovské radnice Petr Lokaj, brněnský podnik ještě nemá podepsanou smlouvu a se stavbou inženýrských sítí tak zatím nemůže začít.

K výstavbě nových bytovek se schyluje také na sídlišti Nádražní ve Slavkově u Brna a v lokalitě zvané Zelnice. Tam bude vybraná firma postupně stavět tři bytovky. První z nich by podle Lokaje mohla být dokončená ještě letos. „Stavba jedné je ovšem naplánovaná na místě, kde je aktivní záplavová zóna. Dokud se problém nevyřeší, na její postavení zřejmě podnik nyní povolení ani nedostane,“ uvedl Lokaj.

Slavkov patří k vyhledávaným městům pro bydlení nejen díky pěknému prostředí, ale také výhodné poloze, kdy obyvatelé mají blízko jak do Brna, tak i Vyškova. Tomu ovšem odpovídají také ceny nemovitostí. Ve srovnání s Vyškovem, kde se cena za byt 3+1 o rozloze přibližně 70 metrů čtverečních pohybuje kolem jednoho a půl milionu, zájemci o bydlení ve Slavkově musí z peněženky vytáhnout za byt o stejné velikosti zhruba o půl milionu víc.