„Dodávky zemního plynu a elektrické energie máme vysoutěžené za příznivé ceny, nicméně s výrazným nárůstem oproti letošku počítáme. Bude to pro nás samozřejmě náročné, protože ze zhruba dvanácti milionů korun, které nás energie tento rok stály, očekáváme nárůst až na pětadvacet milionů,“ potvrdila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.
Za tyto peníze město pokrývá mimo jiné i provoz škol, polikliniky, domova s pečovatelskou službou, úřadu, zámku, Společenského centra Bonaparte nebo veřejného osvětlení. „V rozpočtu jsme připraveni na maximální zastropované částky, nakupovat však budeme za spotové, aktuální burzovní ceny, takže finální účet nemůžeme zcela odhadnout. Taková je nyní situace pro všechny. Pro nás je důležité, že v tuto chvíli jsme zatím nemuseli přistoupit k žádnému výraznému omezení provozu městských budov,“ zdůraznila Slámová.
Zmínila opatření k úspoře energií. „Město má k dispozici vstupní analýzu pro zpracování energetické koncepce. Ta odhalí nejen slabá místa v energetické náročnosti budov včetně bytových domů, ale doporučí také primární i méně náročná opatření jako například zateplení půd. Výsledkem bude i návrh budoucích doporučených investic, které sníží energetickou závislost města,“ vysvětlila mluvčí.
Jako možnosti zmínila fotovoltaiku, tepelná čerpadla nebo komunitní energetiku. „V oblasti úspor jsme zatím snížili teplotu ve vytápěných prostorách na jednadvacet stupňů a optimalizovali jsme časové programy vytápění. Omezujeme topení na chodbách,“ doplnila Slámová.
Pracovníci města také postupně vyměňují všechna světla za LED osvětlení. Městské instituce dále brzo získají pravidla a doporučení, která je povedou ke snížení energetické náročnosti. „My se snažíme chovat úsporně dlouhodobě, protože areál takového rozsahu obnáší vysoké provozní náklady za každé situace,“ reagovala například ředitelka Zámku Slavkov Eva Oubělická.