Obyčejný strom, který ční mezi bytovými domy už desítky let. Ale také příčina sváru mezi jejich obyvateli. Řeč je o letité bříze na slavkovském sídlišti Zlatá hora.

S přerostlou dřevinou má útrapy například obyvatelka sídliště Dáša Kachlíková. Strom totiž roste přímo před jejími okny. „Vůbec nic přes něj nevidím, v zimě navíc musíme svítit i ve dne, jinak bychom tu měli úplné temno. Byli jsme mezi prvními, kdo chtěl břízu nechat pokácet. Na jaře to měly technické služby udělat, ale bylo tady kolem toho dusno, lidé chtěli volat i televizi, a tak se pracovníci zřejmě zalekli,“ rozčílila se Kachlíková.

Ve stejném domě bydlí i Zdeňka Rusnáková. I když také jí roste bříza před okny, proti jejímu skolení hlasitě protestuje. „Strom tam stojí už třicet let, tak nechápu, proč by se najednou měl skácet. A to jen z toho důvodu, že je někdo pohodlný. Navíc v zimě bříza těžko může stínit, když listy opadají. Domy jsou tady blízko u sebe, a mně teda rozhodně není příjemné vidět někomu do ložnice. Bříza tomu alespoň brání,“ bránila strom Rusnáková.

Ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský potvrzuje, že na jaře nechtěl situaci vyhrocovat. „Někteří obyvatelé břízu totiž bránili a byli dokonce odhodlaní přivázat se ke kmenu, abychom ho nemohli porazit. Teď zase slyšíme z druhé strany, proč jsme to neudělali,“ vysvětlil Lánský.

Otázkou se zabývají také pracovníci slavkovského odboru životního prostředí, kteří na jaře vydali k pokácení břízy povolení. „To už nyní pozbylo platnosti, protože stromy se smí kácet pouze v období vegetačního klidu. Nemáme ale důvod nevydat povolení podruhé, pokud o něj technické služby požádají. Strom už je příliš velký a starý,“ objasnil vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Lánský druhý pokus nevyloučil. „Počkáme si však na rozhodnutí komise životního prostředí, která problém nyní řeší. Domnívám se, že strom zatím žádné velké nebezpečí neznamená,“ doplnil Lánský.