Další gymnázium

Podle místostarosty Jiřího Doležela si vedení města, školy i gymnázia vyjasnila všechny předchozí neshody. Soukromý ústav totiž bez jakéhokoliv jednání s radními nedávno uveřejnil na svých webových stránkách informaci, že od září otevírá novou třídu na Základní škole Komenského ve Slavkově u Brna. Ta obsahovala také zkreslené informace o počtu žáků.

„Vedení gymnázia jednalo v zájmu věci, i když ne tak, jak mělo. Žádné sankce jsme z toho nevyvozovali, byl to zřejmě projev neznalosti, který však nezpůsobil žádné škody,“ vysvětlil Doležel.

S majitelem soukromého gymnázia Rudolfem Pospíšilem tehdy neoficiálně jednal právě ředitel zmíněné základní školy Jaromír Pytela. Ten před časem uvedl, že pouze mapoval situaci.

Podle všeho však děti ze Slavkovska opravdu nyní zkusí štěstí u přijímaček na střední školu. „Vznikne u nás čtyřleté gymnázium s jedním ročníkem. Spojili jsme se s radními a na nich teď záleží. Myslím, že v této době má věc v rukou právník města a obě strany už pouze dolaďují podmínky ve smlouvě,“ řekl Pytela.

Podle Doležela je pronájem prostor německému gymnáziu na Základní škole Komenského velmi pravděpodobný. „Vytvořili jsme podmínky pro to, aby tam třída soukromého gymnázia mohla vzniknout. Je otázka, jestli se přihlásí dost žáků, aby byl systém efektivní,“ potvrdil Doležel.

Bude dost žáků?

Také někteří Slavkované vznik třídy gymnázia, které se zaměřuje na výuku v angličtině a němčině, vítají. „Větším dětem by určitě neuškodilo vzdělávání v cizích jazycích. Museli by se tomu však pořádně věnovat, aby to k něčemu bylo. A ne, aby se většina z nich poflakovala po venku,“ řekla třeba Věra Plachá.

Podle Pytely by třídu mělo tvořit dvaadvacet až pětadvacet studentů, zatím však od rodičů žádné ohlasy nezaznamenal. Majitel I. Německého zemského gymnázia je prý však ochotný otevřít ročník i s menším počtem.

Redakci se s ním nepodařilo spojit. Ředitelka ústavu Vladimíra Rybářová však ani nevěděla, že na slavkovské škole má být pouze čtyřleté, a ne osmileté gymnázium. „To máte více informací než já,“ řekla Rybářová. Vznik třídy gymnázia na Základní škole Komenského nebyl jistý především kvůli problému s nedostatečnou kapacitou Mateřské školy Zvídálek. Ta má najít další třídu právě na základní škole.

Podle Pytely už ani to není problémem. „Školka dostane svoji třídu ve staré budově, gymnázium v té nové. Místo bude pro obě zařízení,“ dodal ředitel.