Plácek, kde mladíci hrají fotbal. Ale zároveň také důvod k dlouhodobým sporům mezi obyvateli na sídlišti. Tím je fotbalové hřiště v Polní ulici ve Slavkově u Brna.

Podle obyvatelky Polní ulice Vladimíry Pickové tam hřiště stojí načerno. „Je tam bez stavebního povolení a nemá tady co dělat. Chodí tam puberťáci, dělají hluk a práší. Balonem nám už i rozbili okenní tabule, máme je totiž sotva dva metry od hřiště. Máme stále zaprášená okna a v bytě písek,“ postěžovala si Picková.

Její manžel Pavel Picek je přesvědčen, že ten, kdo nebydlí přímo u hřiště, nemůže potíže chápat. „Máme ho přímo u baráku. Chodí tam lumpové, kouří, rozhazují flašky od piva, kopou nám do auta. Všude na Polní je tráva, jen my tady máme písek. Kousek u vodařů je přitom travnaté hřiště, ale tam nikdo nechodí. Cizí děcka se slízají tady u našeho domu a dělají nepořádek,“ rozčílil se Picek.

Ten ještě uvedl, že se před časem sami pokusili na vlastní náklady hřiště zatravnit. „Také chceme zeleň, jako mají ostatní. Tráva už tam začínala růst, jenomže pak přijely technické služby a zavezly to zase pískem,“ řekl Picek.

Právě technické služby mají údržbu fotbalového plácku na starost. Jejich ředitel Radoslav Lánský, který také bydlí v Polní ulici, se domnívá, že by tam hřiště mělo určitě zůstat. „Kdysi jsme ho s obyvateli sídliště z vlastní iniciativy vybudovali. Vždy se o něj někdo staral, technické služby pak platily materiál. Naše děti si tam hrály. Jenomže teď už je generace dospělá, a ten, kdo se na budování hřiště tehdy také podílel, ho chce najednou zlikvidovat a hledá si pro to zástupné problémy,“ tvrdí Lánský.

S tím však manželé Pickovi nesouhlasí, a proto nedávno poslali slavkovskému starostovi a úředníkům několik stížností. Těmi se podle starosty Ivana Charváta budou radní zabývat v pondělí na své schůzi.

„Před dvěma lety jsme souhlasili se zatravněním hřiště, ale strhla se proti tomu averze většiny lidí z Polní ulice. Proto jsme zachovali pískové. Zatravnit ho stejně nejde, mládež ho dost využívá, tráva by tam dlouho nevydržela. Devadesát procent obyvatel si tam hřiště přeje, potvrdila to i petice,“ vysvětlil starosta. Doplnil však, že si není jistý, zda je plocha zkolaudovaná nebo ne.

Podle investičního technika odboru investic a rozvoje Petra Lokaje však fotbalový plácek v Polní ulici stavební povolení nepotřebuje. „Je to vlastně ostatní zpevněná plocha, nemá žádný statut dětského hřiště. Nijak se tedy legalizovat nemusí,“ objasnil Lokaj.

Na další sportoviště si přednedávnem stěžovali i Slavkované ze sídliště Zlatá hora. Vadil jim hluk a nepořádek, kterým je mladí rušili dlouho do noci. Slavkovští radní se však dohodli s jedním z obyvatel sídliště, který teď na hřiště dohlíží a působí tam jako správce.