Z letitých lip ve slavkovské Tyršově ulici nakonec nevzhledné pařezy nebudou. K zemi totiž půjdou jenom dva stromy. Slavkovští radní se tak rozhodli na základě odborného posudky dendroložky.

„Ten jim navrhoval buď pokácet všechny stromy a nahradit je novou výsadbou, anebo jen ty nebezpečné. Na doporučení komise životního prostředí se rozhodli pro druhou variantu,“ potvrdil tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Podle vedoucího slavkovského odboru životního prostředí Miroslava Zavadila byl jeden ze stromů odsouzených k pokácení nebezpečný. Druhý už pro změnu ani nerostl.

„Na ostatní lípy budou dohlížet odborníci. Péče a údržba připadne na technické služby. Radní měli možnost rozhodnout i pro úplné vykácení, ale neučinili tak,“ informoval Zavadil.

Mnoho obyvatel Tyršovy ulice je však stále pro úplnou likvidaci stromů. Lípy jim totiž už připadají staré a za silného větru nebezpečné. Místo nich by si přáli dřeviny menšího vzrůstu.

„Před lety jsme lípu přímo před domem také měli, než ji město nechalo skácet. Moc dobře proto víme, jaký je to horor. Sousedé s tím mají pořád problémy. Mám přírodu velmi ráda, ale jak k tomu přijdou ti, kteří mají nové fasády potečené špinavou dešťovkou, protože mají rýnu pořád plnou listí?“ upozorňovala třeba Alena Slezáková.

Ta zároveň zdůraznila, že v žádné jiné slavkovské ulici před domy tak vysoké stromy nerostou. „Proto ostatní lidé nemohou vědět, co je to za trápení,“ dodala Slezáková.

Ve stejné ulici se však najdou i tací, kteří mají jiný názor. „Je dobře, že tam stromy zůstanou. Všechno má sice svá plus a minus, ale nedovedu si představit, že by nám po skácení stromů všechen prach ze silnice šel do baráku. Lidé sice musí kvůli lípám zametat listí, ale to se nedá nic dělat,“ řekla třeba Zdeňka Krátká.

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/slavkov_lipy20070831.html