Problémy s uklízením listí, obavy o bezpečnost. Kvůli tomu si nemálo lidí ze Slavkova přeje vidět na místě silných stromů v Tyršově ulici jen pařezy.

„Často přespávám v podkroví, před kterým rostou dvě lípy. Jejich větvě výrazně přesahují stavební čáru. Při severním a severovýchodním větru tlučou do střechy. Spát se přitom nedá. Už teď mi uschlé větve padají na auto,“ řekl například Jiří Strašil.

Radní ale už předčasem otázku rozsekli, a to ve prospěch stromů. „Opět nám přišlo stanovisko některých lidí, kterým se nelíbilo naše rozhodnutí. Ale ve skutečnosti s nimi nejsme v rozepři. Potřebná opatření jsme zajistili, odstraníme dva stromy,“ uvedl místostarosta Slavkova Jiří Doležel.

Ani to však podle něj nemusí být konečné řešení. „Je to spíš postupný krok. Jistě se při živelnému větru může stát, že se strom ulomí. Ulomit se ale může i nižší strom. To bychom potom museli vykácet všechny velké dřeviny ve Slavkově,“ podotkl Doležel.

Obyvatelé Tyršovy ulice by místo zmíněných dřevin uvítali jiné, které nerostou tak vysoko. „Před lety jsme lípu přímo před domem také měli, než ji město nechalo skácet. Moc dobře proto víme, jaký je to horor. Sousedé s tím mají pořád problémy,“ upozorňovala třeba Alena Slezáková.

Ona i další obyvatelé si můžou být jistí pouze tím, že k zemi půjdou dva stromy. Doporučil to odborný posudek dendroložky. Doporučil to odborný posudek dendroložky.

„Do kácení se pustíme až po schválení rozpočtu, takže v předjaří. Letos už na ně peníze nejsou,“ informoval vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Ve stejné ulici se však najdou i lidé, kteří lípy brání. „Je moc dobře, že tam stromy zůstanou. Všechno má sice svá plus a minus, ale nedovedu si představit, že by nám po pokácení stromů všechen prach ze silnice šel do domu. Lidé sice musí z lip zametat listí, ale to se nedá nic dělat,“ řekla třeba Zdeňka Krátká.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Radnice nechtěla, aby šly staré lípy k zemi

Starým stromům hrozí, že nakonec půjdou k zemi