Pokácet nebo nechat růst? Osud třicetileté břízy na slavkovském sídlišti Zlatá hora začala řešit tamní komise životního prostředí. Členové si se svým stanoviskem dávají na čas.

„Do Vánoc už nic podnikat nebudeme, po Novém roce uděláme šetření přímo na místě. Chceme tomu však nechat spíš volný průběh a nepřiklánět se k razantnímu řešení,“ naznačil ředitel technických služeb Radoslav Lánský, který je zároveň i členem komise.

Právě technické služby mají na základě jejího poradního hlasu rozhodnout, zda by měl po staré bříze zůstat jen pařez. Konečný ortel potom bude záviset na rozhodnutí slavkovského odboru životního prostředí.

S vysokou a rozvětvenou dřevinou má trable například obyvatelka sídliště Dáša Kachlíková. Strom totiž roste přímo před jejími okny. Podobně je na tom i důchodkyně Vlasta Schönová. „Upozorňuji na to už alespoň čtyři roky. Mám úplnou tmu v předsíni i v kuchyni. Přes strom vůbec nevidím ven. Bříza navíc roste tak blízko u domu, že kdyby přišel velký vítr, větve by nám mohly rozbít okna. Pořád s tím ale nikdo nic nedělá,“ postěžovala si stařenka.

Mnohým obyvatelům domu dává za pravdu i tamní bytové družstvo. Jeho pracovníci se už dlouho snaží apelovat na slavkovské úředníky.

„Požádali jsme nájemníky o souhlas s odstraněním stromu a žádost poslali na odbor životního prostředí. Ten ji postoupil technickým službám. To už je tak dva měsíce. Zatím se nám ale nikdo neozval. Vegetační období končí k poslednímu březnu. Do té doby by měli rozhodnout, co s břízou bude,“ informovala předsedkyně představenstva stavebního bytového družstva Žuráň Lýdie Mertová.

Proti pokácení břízy ale protestuje například Zdeňka Rusnáková, které se také ještě nedávno tyčila před okny. „Teď už na sídlišti nebydlím, každý týden tam ale chodím ke svým dětem. Pořád si stojím za tím, že by tam strom měl zůstat. Ničemu rozhodně nevadí. Všechno je to o tom, že je někdo pohodlný,“ myslí si Rusnáková.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Lidé chtějí kácet lípy

Radnice nechtěla, aby šly staré lípy k zemi

Starým stromům hrozí, že nakonec půjdou k zemi