Obyvatelé budou bezpečně přecházet a slavkovští radní budou mít klidné svědomí. Taková bude zanedlouho situace ve Slavkově, kde se rozeběhnou práce na úpravě přechodu pro chodce přes mezinárodní silnici E50.

Přechod u odbočky na Křenovice chtěli nechat krajští úředníci k jedenatřicátému říjnu loňského roku vybrousit, protože neodpovídal normám. Nakonec se však dohodli se slavkovskými radními a pracovníky ředitelství silnic a dálnic, že přechod na křižovatce s častými nehodami zůstane do konce května.

„Minulý týden jsme vybrali firmu, která potřebné úpravy provede. Z městského rozpočtu investujeme devětasedmdesát tisíc korun do vybudování ostrůvku, speciální veřejné osvětlení bude stát sedmdesát tisíc,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák. Zároveň doplnil, že dělníci začnou na přestavbě pracovat už v polovině května.

Ostatní práce uhradí ředitelství silnic a dálnic. Budou to především přechodné dopravní značky, které řidiče upozorní na rekonstrukci. „Investujeme do všech úprav, jež souvisí s vodorovným i svislým dopravním značením. Také do speciálního zdrsněného povrchu před přechodem, na němž mohou řidiči podstatně snáze zabrzdit. Bude to stát řádově desítky tisíc korun,“ potvrdil ředitel brněnské správy ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp.

Slavkovanům, kteří bydlí blízko přechodu, se ulevilo. S jeho zrušením totiž většina zásadně nesouhlasila. „To bude moc dobře, že tam tenhle přechod pro chodce nechají. Lidé už se tady v okolí domlouvali, že by šli až kdoví za kým, protože zrušit přechod si nikdo nesmí dovolit. Byla by z toho pěkná mela,“ svěřila se třeba Růžena Vránová.

S tím, že je přechod na mezinárodní silnici při výjezdu ze Slavkova důležitý, souhlasí i mnozí motoristé. „Myslím si, že by tam rozhodně zůstat měl. Sice si řidiči na přechody na obchvatech často stěžují a tvrdí, že tam nemají co dělat, ale pro obyvatele je to v každém případě zase bezpečnější. Jak jinak by se dostali na druhou stranu, když tam žádný jiný přechod není?“ potvrdila třeba Helena Švábková z Vyškova, která úsekem denně projíždí.