Uběhlo jen několik málo dní od chvíle, kdy podala ředitelka slavkovského historického muzea výpověď. Tamní radní už teď vědí, jak nečekanou situaci řešit. O problému totiž v pondělí diskutovali na zasedání rady. A došli ke konkrétním závěrům.

„Výpověď Jany Omar jsme vzali na vědomí. Také jsme se dohodli, že vzniklou situaci začneme řešit okamžitě,“ uvedl slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Na jednání vybrali tři radní, kteří stanoví požadavky, podle nichž budou vybírat vhodného člověka na pozici odstupující ředitelky. Ty přednesou svým radničním kolegům a také je představí koalici ještě před zasedáním zastupitelstva. To se bude konat příští středu.

Pokud jejich návrh projde, vyhlásí radnice výběrové řízení. „Když půjde všechno hladce, může to být otázka jen několika týdnů. Ale nemyslím si, že hned prvního srpna, kdy končí Janě Omar výpovědní doba, budeme mít nového ředitele muzea,“ zapochyboval Doležel.

Také podle starosty Slavkova u Brna Ivana Charváta bude hodně obtížné najít nového ředitele. Je totiž přesvědčený, že když už město někoho bude hledat, jeho vedení si musí říct, co od muzea očekává. Městu jako zřizovateli totiž na instituci vadí několik věcí. O jaké jde, to starosta neprozradil.

„Kdy jindy bychom si je však měli definovat než teď? Na základě toho pak vyhlásíme výběrové řízení. Ale hledání nástupce bude velmi složité,“ naznačil Charvát.

Jana Omar se jednání kvůli nemoci nezúčastnila. Starosta uvedl, že bude nutné se s ní sejít hned, jak jí to dovolí zdraví. V telefonickém rozhovoru, který v pondělí ráno vedla s Jiřím Doleželem, prý slíbila, že důvody výpovědi oznámí až při osobním setkání. Na konci minulého týdne se objevily spekulace, že ředitelka slavkovského muzea dostala pracovní nabídky od jiných firem.

To Omar nepotvrdila. „Takových domněnek už bylo. Ale žádná z nich není pravdivá. Důvody rozvázání pracovního poměru prozradím až radním,“ řekla Jana Omar.

Stejně tak už minulý týden popřela, že by důvodem jejího odchodu mohla být nečekaná kontrola z radnice, která měla podle spekulantů dopadnout špatně. „Kontroly naopak vítám. Aspoň si mohu být jistá, že mám všechno v pořádku,“ uvedla Omar.