Koryto řeky Litavy ve Slavkově už má za sebou více než polovinu prací na rekonstrukci za pětapadesát milionů. Kvůli nečekaným technickým problémům však dělníci opustí oblast až na konci srpna.

Podle slavkovského místostarosty Jiřího Doležela měli obyvatelé žijící v záplavové oblasti doteď štěstí, že nikdy nepřišla stoletá voda

„Asi před třemi lety mi telefonoval bývalý starosta Petr Kostík, že přišla nová projekční čísla, z nichž vyplývá, že se jedná o záplavové území. Předtím data mluvila o tom, že to tak není. Zpráva mě potěšila, protože ta čísla byla konečně pravdivá a díky tomu jsou teď také práce na Litavě v takové fázi,“ řekl místostarosta Slavkova Jiří Doležel, který bydlí v Polní ulici.

Ta například ještě se Slovákovou nebo Československé armády patří právě do záplavového území města. Úplně klidní však obyvatelé budou až na konci letních prázdnin. Původní termín, který byl asi o dva měsíce dříve, totiž protáhly nečekané technické problémy. „Dělníci narazili na staré kanalizační potrubí. Ani jsme nevěděli, odkud a kam vede, byl to opravdu nějaký historický kus. Část ležela volně, další byla zabetonovaná.

Také jsme objevili, že hráz je podmáčená. Byl to zkrátka takový problematický úsek, kde bylo nejvíce technických potíží,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí ve Slavkově Miroslav Zavadil. Na rozšiřování dvou a půl kilometrového úseku koryta Litavy pracuje už bezmála tři čtvrtě roku až pětadvacet řidičů, strojníků, techniků a dalších mužů z brněnské firmy Ekostavby.

„Pracujeme v dolní části u jezu Šestisplav a v úseku u mostu blízko bývalého cukrovaru, kde postupujeme směrem nahoru, čili proti vodě. Naši lidé tam provádějí zemní práce. Zpevňují půdu a do země dávají takzvané drátokoše, které zabraňují splavování kamení,“ popsal stavbyvedoucí Vladimír Vaculka.

Právě kvůli rekonstrukci jezu musela Litava na nějakou dobu vybočit ze své stopy. „Vodu jsme svedli do potoku Prostředníček, který je níže, než Litava. Scházejí se právě pod jezem Šestisplav. Po osmdesáti metrech se ale Litava zase vrací do svého koryta,“ vysvětlil Vaculka a doplnil, že do konce května by měli být s opravou Šestisplavu hotoví.

Investorem akce je podnik Povodí Moravy. Pracovnici útvaru inženýrských služeb Miroslavu Orlickou, která má rekonstrukci slavkovského koryta na starosti, se kvůli služební cestě nepodařilo na telefonu zastihnout. Podle vodohospodářů však koryto řeky Litavy ve Slavkově po dokončení úprav odolá i stoleté vodě