Jít na procházku s cizinkou, aniž by padaly jedovaté poznámky, není stále samozřejmostí. Myslí si to alespoň Jaroslava Plevová, která hlídá vietnamskou dívku Hanku ve Slavkově u Brna.

„Její rodiče nemají čas se o ni během dne starat. U nich většinou jen spí nebo tráví neděli. My ji proto bereme, jako by byla naše vlastní. Ke všemu ani Hanka nemohla chodit do školky,“ říká Plevová, která je na mateřské dovolené a vychovává nejmladší ze svých tří dětí.

Podle ní je Hanka velmi nadaná a už ve čtyřech letech se učí psát. „Když to porovnám se svými dětmi, vidím, že se daleko víc snaží rozvíjet a zajímá se o mnoho věcí kolem sebe,“ myslí si. Rodiče chtějí, aby Plevová na Hanku dohlížela a cvičila s ní i psaní a počítání.

Její nadání vidí také v tom, jak dobře dokáže mluvit česky. „Ani bych nepoznala, že nevyrůstala stále v Česku. Přitom její rodiče mluví hůře než ona. Nějaké základy měla už z Vietnamu, kde ji učila asi babička,“ říká. Přesto se musela hodně snažit, aby jazyk zvládla. Dokázala to ale velmi rychle.

Plevová si myslí, že náskok, který dívka má oproti jiným dětem, je daný vlivem vietnamské kultury. „Já sama přitom nejsem schopná donutit vlastní dceru, aby se také něčemu věnovala,“ říká s úsměvem Plevová.

Vietnamská výchova je podle ní přísná i uvolněná současně. Děti na sobě musí hodně pracovat. „Musí třeba pět hodin sedět a učit se. Na druhé straně Hanka má velkou volnost. Může skákat po stole a mamince to nevadí. To výchova v České republice je mnohem přísnější,“ myslí si.

Plevovou ale mrzí netolerance okolí. „Setkávám se s projevy nesnášenlivosti. Někteří nám říkají, že jsme méně než oni, když vychováváme vietnamské dítě. Stává se také, že při procházce slyším připomínky, co si to vedu,“ svěřuje se vychovatelka. Častěji prý slyší odmítavé reakce od mladých lidí.

Mnohem méně předsudků mají zato děti. „Sice je také zarazí, když Hanku vidí poprvé, ale po chvilce všechny problémy pominou a děti si spolu hezky hrají,“ říká Plevová.

Lidé ve Slavkově si podle ní dosud ještě nezvykli na odlišnosti. „Jsou tu asi jen čtyři vietnamské rodiny a chce to asi nějaký čas, aby se to změnilo,“ říká s mírným zklamáním