Být na soupisu mezi evropskými pamětihodnostmi jako je krétský palác Knósos nebo athénský chrám Akropolis. To se možná už za několik dnů podaří zámku ve Slavkově u Brna. Vedení tamního Historického muzea usiluje o získání známky evropského kulturního dědictví.

„Prestižní ocenění by měla dostat památka, která svým významem přesahuje nejen hranice regionu, ale i státu. Náš zámek by mohl podmínky splnit ve dvou rovinách. A to přes kancléře tří císařů Václava Antonína Kounice a samozřejmě slavkovskou bitvu,“ vysvětlil ředitel Historického muzea ve Slavkově u Brna Aleš Šilhánek.

Tamní pracovníci už zpracovali a poslali žádost na ministerstvo kultury. Jeho představitelé zařadili slavkovský zámek do užšího výběru. Zbývá rozhodnout, jestli památka dosáhne na významné evropské ocenění.

„Zhruba do měsíce bychom měli vědět, kdo z nominovaných uspěl. Jakou šanci má slavkovský zámek, nedokážu říct, památky bude posuzovat vedení ministerstva.

Ocenění má obrovský význam nejen propagační, ale i z hlediska cestovního ruchu a popularity na evropské úrovni,“ objasnila vedoucí oddělení EU z ministerstva kultury Jaromíra Mizerová. Především otevření dveří do světa neskutečných možností považuje Šilhánek za zásadní.

„Zámek se tím dostane do nejvyššího patra světových památek. Zpřístupní se mu peníze z různých fondů, kterých bude mít šanci využívat. V neposlední řadě je to také obrovská reklama,“ zdůraznil ředitel.

S podnětem vedení Historického muzea jsou spokojení také slavkovští radní. „Úspěch přinese nejen zvýšení prestiže. Také otevře prostor pro komerční využití zámku například v době, až bude Česká republika předsedat Evropské komisi,“ uvedl starosta Slavkova Ivan Charvát.